W promocji na Marzec 2023 do każdego plotera Silhouette Cameo 4 dołączamy zestaw folii samoprzylepnych. To świetna okazja by wypróbować ten duet! Folie samoprzylepne to niezwykle uniwersalne medium dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarach, które można dopasować do praktycznie każdego modelu plotera tnącego.

Dzięki podkładowi istnieje możliwość cięcia bez użycia maty, a nawet prosto z rolki co daje nie tylko wygodę w użytkowaniu, ale pozwala również na tworzenie projektów w większych wymiarach, czy cięcie wielu wzorów jednocześnie. A co można wyciąć z folii samoprzylepnej? Na przykład oryginalne naklejki na ściany dziecięcego pokoju, ozdobne ornamenty na breloczki czy termos lub ozdobny napis na słoik.

Zestaw folii samoprzylepnych

Folie samoprzylepne dają nam wiele możliwości nie tylko dzięki zróżnicowanej kolorystyce, obejmującej również matowe, brokatowe czy metaliczne wykończenie.

Ich cienka struktura pozwala na wycinanie drobnych detali. Dzięki temu można w nich wyciąć nawet najbardziej wymyślne fonty i tworzyć eleganckie napisy!

Jeśli mowa o napisach, można je z łatwością stworzyć przy użyciu oprogramowania dołączonego do ploterów. Wystarczy wybrać jeden z fontów dostępnych na komputerze. W programie Silhouette Studio możemy też dorysować dodatkowe elementy, na przykład ziarna kawy.
Zaprojektowany przeze mnie wzór możesz pobrać za darmo w formacie Studio.

Mój projekt wytnę w srebrnej folii z zestawu promocyjnego. Folię mogę ciąć bez użycia maty, więc ładuję ją dostosowując wcześniej rozstaw rolek do jej szerokości. Ustawienia cięcia dla plotera Cameo 4 znajdują się na załączonej do zestawu etykiecie. Ja również z nich skorzystam. Ustawienia cięcia mogą nieznacznie różnić się w zależności od poziomu zużycia ostrza i innych czynników. Jeśli cięcie nie spełnia oczekiwań, warto delikatnie zmodyfikować ustawienia, na przykład zwiększyć o kilka punktów siłę lub dodać drugie przejście.

Słoik na kawę

Wycięty w ten sposób napis możesz umieścić na słoiku na kawę, dzięki czemu pojemnik do przechowywania stanie się też ozdobą kuchni i zyska niepowtarzalny charakter.

Wycięty projekt najlepiej przenieść na powierzchnię docelową za pomocą folii transferowej. Pozwoli to wygodnie i bez ryzyka przesunięcia i zniszczenia wzoru przykleić go, w tym wypadku na szklaną powierzchnię słoika.

słoik z kawą

Po przeniesieniu napisu na docelową powierzchnię słoik prezentuje się bardzo elegancko. Należy jednak pamiętać, że zdobione w ten sposób naczynia nie nadają się do mycia w zmywarce! Pod wpływem wysokiej temperatury i detergentów folia mogłaby zwyczajnie odkleić się od szklanej powierzchni.

Cięcie w folii samoprzylepnej daje spore pole do popisu jeśli chodzi o elementy ozdobne na różnego rodzaju powierzchniach. Szeroki wachlarz wariantów kolorystycznych i wykończeń – od matowych, przez gładkie i metaliczne – pozwala na osiągnięcie wspaniałych efektów. Folie można nanosić na siebie warstwowo tworząc bardziej skomplikowane wzory. W przypadku folii permanentnych możliwe jest cięcie napisów czy innych kształtów do użytku zewnętrznego, na przykład na witryny sklepowe. Mam nadzieję, że ten artykuł będzie pomocny dla początkujących w cięciu folii, a tych bardziej zaawansowanych zainspiruje do tworzenia!