Jak szybko i łatwo zrobić torby z własnym nadrukiem? Oczywiście korzystając z darmowych wzorów z Internetu, plotera Silhouette oraz folii flex!

Wzór

W Internecie można wiele darmowych wzorów do wykorzystania z ploterem. My skorzystamy z tej świetnej grafiki znalezionej na Freepik.

Wzór możesz otworzyć w Silhouette Studio jako JPG i korzystając z narzędzia Obrys stworzyć jego wektorową obwódkę. Jeżeli jednak zależy Ci na czasie oraz dokładności wzoru rozszerz Silhouette Studio do wersji Designer lub Business Edition. Dają one możliwość zaimportowania wzoru zapisanego jako SVG (Designer) lub także AI i CDR (Business), który jest gotowym plikiem do cięcia.

Zobacz jak wygląda import i przekształcenie takiego wzoru, a następnie stworzenie własnej torby.

Projekt torby z własnym nadrukiem

1. W programie Silhouette Studio (Business Edition) wybierz Plik -> Otwórz i otwórz pobrany plik.

2. W pojawiającym się okienku zwróć uwagę, aby zaznaczona była opcja Zaimportuj jako grafikę wektorową. Dzięki temu plik będzie składał się z gotowych linii cięcia i nie będzie konieczne jego przerabianie.
Jeżeli jednak nie posiadasz wersji Business otwórz plik JPG i przekształć go narzędziem obrys.

3. Aby móc edytować pojedyncze części kliknij na wzór prawym przyciskiem myszy i wybierz Rozgrupuj. Dzięki temu wzór rozsypie się na pojedyncze elementy.

projekt torby z własnym nadrukiem

4. Zdecyduj, z których fragmentów chcesz korzystać i usuń pozostałe, niepotrzebne części. W tym celu trzymając wciśnięty przycisk Shift przeciągnij myszką nad elementami, by je zaznaczyć. Następnie kliknij Delete.

projekt torby z własnym nadrukiem
projekt torby z własnym nadrukiem

5. Odsuń namiot od gwiazdek i umieść pod nim napis. Nad namiot przesuń wzór gór i dodaj jeszcze kilka gwiazdek. Pozostałe elementy również usuń.

projekt torby z własnym nadrukiem

6. W miejscach gdzie góry przecinają się z namiotem warto dokonać kilka poprawek. Kliknij dwukrotnie na wzór, aby przejść do trybu edycji punktów. Przesuń poszczególne punkty tak, by kształt góry nie przecinał namiotu lub choinek.

projekt torby z własnym nadrukiem

7. Zgrupuj wszystkie elementy wzoru (Ctrl+G) i powiększ do wybranej wielkości. Wejdź w ustawienia strony, a następnie dostosuj je do cięcia folii – wybierz Brak w sekcji Mata do cięcia.

projekt torby z własnym nadrukiem

8. Przejdź do zakładki WYŚLIJ. Automatycznie wybrana będzie opcja Cięcie, lecz sprawi ona, że w miejscach gdzie góry przecinają się z namiotem wzór zostanie pocięty.

projekt torby z własnym nadrukiem

9. Z tego powodu wybierz opcję Cięcie krawędzi, która sprawi, że wzór zostanie razem scalony na czas cięcia.

projekt torby z własnym nadrukiem

Cięcie

Podczas cięcia folii flex lub flock należy stworzyć odbicie lustrzane projektu. Możesz to zrobić samodzielnie w wybierając w menu górnym Obiekt -> Odbicie lustrzane -> Odwróć poziomo. Jeżeli jednak w zakładce wybierzesz materiał “Transfer termiczny” nie musisz tworzyć odbicia lustrzanego. Po naciśnięciu przycisku WYŚLIJ na ekranie pojawi się komunikat, w którym wybierz opcję Wyślij odbicie lustrzane – program sam wykona je na czas cięcia.

Załaduj folię do plotera. Posiada ona dwie strony – matową oraz błyszczącą. Błyszcząca strona to kolor którego użyjemy na koszulce czy foli. Przy wkładaniu foli do plotera należy umieścić ją błyszczącą stroną na dół, matową do góry. Wycinamy po matowej stronie.
Następnie dobierz odpowiednie ustawienia i wytnij swój wzór.

Naprasowanie wzoru

Po wycięciu wyjmij folię z plotera i zdejmij jej niepotrzebne fragmenty. Warto użyć do tego haczyka, aby ułatwić sobie pracę.

Torbę wyprasuj i ułóż na niej folię przezroczystym podkładem do góry. Aby zaprasować wzór użyj żelazka lub prasy. Delikatnie zdejmij podkład z torby – w przypadku większości folii należy wykonać to, gdy jeszcze jest ciepły.

I torba jest już gotowa! Pamiętaj, aby przez 24h od zaprasowania nadruku nie prać materiału, gdyż klej potrzebuje tyle czasu, aby się całkowicie utwardzić.

eko torba diy

kurs cameo 4 banner produkt