No właśnie, to jedno z najcześciej zadawanych nam pytań – czy ploter wytnie w danym materiale. Przypominamy, że jeżeli sami nie testowaliśmy do tej pory konkretnego materiału, a chcecie poznać rezutlaty cięcia przed zakupem sprzętu, spokojnie możecie podesłać nam fragment do testu.
Sprawdzimy – i damy znać!;)

Tymczasem przygotowaliśmy dla Was test najbardziej popularnych marek papierów.

Wykorzystaliśmy do cięcia nową matę oraz standardowe ostrze Silhouette.
Testy były wykonywane na ploterze Cameo 3 ale rezultaty cięcia bedą takie same zarówno w Curio jak i Portrait 2.

Wycinany był prosty kształt, jeżeli planujemy wycinać ażurki w danym typie papieru ustawienia mogą się różnić od siebie, ponieważ nie prezentujemy poniżej najlepszych możliwych ustawień plotera do danego typu materiału.
Bardziej odpowiadamy na pytanie – czy da się wyciąć w tego typu papierze czy materiale.
Mamy nadzieję, że poniższe testy pomogą Wam w codziennym użytkowaniu oraz rozwieją cześć wątpliwości.


Jeżeli chodzi o efekty cięcia, bardzo istotnym jest regularna wymiana mat oraz ostrzy, gwarantuje to możliwie najlepsze efekty cięcia ploterem.


W przypadku papierów powyżej 300 gram używaliśmy taśmy klejącej na brzegach papieru aby nie przesunął się on podczas wycinania.

W tak grubych papierach ładnie wtyną się raczej tylko większe elementy i proste kształty. Ale mogą być przydatne w przypadku np. topperów na tort, prostych scrapek i dekoracji do albumów czy pudełek.

Zużycie ostrza w przypadku tak grubych papierów z pewnością będzie zdecydownaie większe niż w przypadku niższych gramatur czy folii.

W tego typu gramaturach bardzo łatwo jest przesadzić z ustawieniami, powoduje to charakterystyczny dźwięk plotera i przesunięcie całego cięcia. Jest to spowodowane zbyt dużym naciskiem podczas którego ostrze utyka w materiale i macie.

W takim przypadku należy zdecydowanie zmniejszyć ustawienia aby nie uszkodzić plotera. Zawsze lepiej rozpoczynać cięcie od niższych ustawień i stopniowo je zwiększać, a także używać opcji kilku przejść zamiast jednego.

Papier 300g

Papier 350g

Papier 360g

Papier 380g

Test cięcia gramatury 700 g nie powiódł się, jest ona zbyt gruba zarówno dla ostrza podstawowego jak i głębokotnącego.

 


Papier 285-290g


Papier 250g


Papier 220g


Papier 225g


Papier 215g


Papier 160-170g

 


Papier 140g


 


Papier 100g


Papier 90g


 

FOAMIRAN
Cięcie standardowej pianki foamiranu wykonaliśmy na próbę podstawowym czarnym ostrzem i efekty były bardzo dobre. Natomiast do grubszych pianek zalecalibyśmy już ostrze głębokotnące.

INNE NASZE TUTORIALE: