Podczas planowania własnego biznesu związanego z tworzeniem rękodzieła stajemy przed wieloma dylematami. Często dotyczą one wyboru odpowiedniego sprzętu, który spełni nasze wymagania i podoła rzuconym mu wyzwaniom. Jeśli planujesz cięcie w papierze lub folii, ploter nożowy sprawdzi się idealnie. Co jednak, jeśli bierzesz pod uwagę pracę na gęstych materiałach takich jak sklejka, akryl, szkło czy skóra? W takim wypadku oferta ploterów laserowych FLUX jest idealna właśnie dla Ciebie!

Jak sama nazwa wskazuje w ploterach marki FLUX cięcie odbywa się nie za pośrednictwem noży, lecz skoncentrowanej wiązki lasera. Daje to możliwość cięcia w grubych materiałach oraz grawerowania w ich powierzchni w zależności od ustawień sprzętu. Za pomocą plotera laserowego wykonamy zatem grawer na szkle, akrylu, skórze, tkaninach czy nawet betonie. Możemy także wycinać drobne detale na przykład w sklejce, tkaninach czy skórze, co nie jest możliwe przy użyciu plotera nożowego. Jak zapewne się domyślasz daje to ogrom możliwości tworzenia personalizowanych produktów na zamówienie. Teraz pozostaje tylko wybrać model odpowiedni do naszych wymagań i budżetu. Przejdźmy więc do tego, co ma do zaoferowania FLUX.


Plotery laserowe FLUX

FLUX Beamo

Flux Beamo

Ploter o wdzięcznej nazwie Beamo to najmniejsze tego typu urządzenie dostępne na rynku. Mimo wymiarów (17,7cm x 61,5cm x 44,5cm), podoła wielu wyzwaniom takim jak cięcie w skórze o grubości do 1mm, kartonie do 2mm, drewnie, akrylu i bambusie do 3mm i tkaninach do 9mm. We wszystkich powyższych materiałach oraz w gumie, aluminium, szkle, cemencie i kamieniu można także grawerować.


FLUX Beambox

Flux Beambox

Jeśli potrzebujesz plotera laserowego o nieco większych możliwościach cięcia, zwróć uwagę na model FLUX Beambox, który poza większym polem roboczym może wykonywać cięcie w materiałach grubszych niż oferuje to Beamo. Powierzchnia pracy to w jego przypadku 40 x 37,5 cm. Ciąć może w skórze do 2,5mm, kartonie do 3mm, drewnie, akrylu i bambusie do 5mm, tkaninach do aż 15mm, a grawerować może we wszystkich powyższych, oraz gumie, aluminium, szkle, cemencie czy kamieniu.


FLUX Beambox Pro

Flux Beambox Pro

Pewnie nie będzie zaskoczeniem jeśli powiem, że FLUX Beambox w wersji PRO jest w stanie zaoferować nam jeszcze więcej. Jego pole robocze to 60 x 36 x 8cm, a cięcie możemy wykonać nim w skórze o grubości 4mm, kartonie 4,5mm, bambusie, drewnie i akrylu 8mm, tkaninach do 18mm. Funkcja grawerowania nie zmienia się w porównaniu z poprzednimi modelami.


FLUX HEXA

Jeśli poszukujesz wyjątkowo szybkiego plotera laserowego do zadań specjalnych i wykonujesz wiele projektów o większych rozmiarach, może zainteresuje Cię najnowszy model producenta FLUX – ploter laserowy HEXA. To również największe z urządzeń tej rodziny o wymiarach 27 x 111 x 67cm. Dysponuje dzięki temu polem roboczym o wymiarach 12,5 x 73 x 41cm co pozwala na realizację większych projektów. Dzięki wyjątkowo wysokiej rozdzielczości można wykonywać nawet wyjątkowo drobne detale.


Przydatne akcesoria

Filtr Beam Air

Filtr Beam Air

Podczas pracy plotera laserowego z jego wnętrza wydobywają się szkodliwe cząsteczki, co jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli nie ma możliwości odprowadzenia spalin na zewnątrz, należy zaopatrzyć się w filtr Beam Air z wymiennymi wkładami, który wyłapie zarówno większe jak i mikroskopijnie małe cząsteczki unoszące się w powietrzu.

Filtr Beam Air

Beam air posiada cztery warstwy: filtr wstępny, filtr średniej wydajności, filtr HEPA, oraz filtr z węglem aktywowanym.

Wymiana poszczególnych filtrów jest bardzo prosta, a sam Beam Air jest wyposażony w pokrętło którym ustawimy intensywność filtrowania i tym samym głośność urządzenia.

Moduły obrotowe

Jeśli zależy Ci na grawerowaniu przedmiotów o zaokrąglonym kształcie, takich jak butelki, termosy, słoiki czy długopisy, musisz zaopatrzyć się w moduł obrotowy. FLUX oferuje dwa rodzaje modułów obrotowych – kompatybilny z Beamo, oraz kompatybilny z Beambox, Beambox Pro oraz HEXA.

Im większe pole robocze plotera, tym większe możliwości daje również moduł obrotowy. Przykładowo dla plotera Beamo wymiar przedmiotów grawerowanych za pomocą modułu wynosi od 8 do 90mm. Dla HEXA natomiast długość grawerowanego przedmiotu to aż 60cm!


Czy warto kupić ploter laserowy?

Jak już wcześniej wspomniałam, do cięcia papieru do 300g i różnego rodzaju folii najlepiej sprawdzi się ploter nożowy, na przykład craftowe plotery Cricut lub Silhouette, a w przypadku potrzeby cięcia większej ilości projektów warto postawić na plotery profesjonalne takie jak urządzenia marki Skycut.

Jeśli jednak stawiasz na cięcie w grubych i gęstych materiałach, tworzenie projektów ze sklejki czy pleksi lub personalizowanych za pomocą graweru przedmiotów, nie obędziesz się bez plotera laserowego. Lasery FLUX oferują nie tylko bardzo szeroki wachlarz możliwości przy stosunkowo niewielkich jak na tak wszechstronne urządzenie gabarytach, ale również wysoką jakość samego sprzętu jak i wykonanych za jego pomocą projektów. Podsumowując, jeśli w twojej pracowni potrzebny jest ploter laserowy z funkcją grawerowania, warto postawić na maszyny FLUX.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy to urządzenie właśnie dla ciebie, oferujemy usługę przeprowadzenia testów cięcia w różnego rodzaju materiałach. Wystarczy podesłać nam próbki. Więcej o testach przeczytasz TUTAJ.