Plotery nożowe mają wiele zastosowań. Radzą sobie z cięciem wielu materiałów, szkicują i złocą. Najczęściej jednak służą do cięcia papieru oraz folii. Właśnie o cięciu folii za pomocą plotera Silhouette Cameo 4 chciałabym dzisiaj opowiedzieć. A dlaczego właśnie ten model? Jest on wyposażony we wbudowany odcinak oraz podajnik do folii. To świetne rozwiązanie dla osób, które zamierzają wycinać folię winylową lub termotransferową prosto z rolki!

Automatycznie wbudowany odcinak i podajnik do folii czyni ploter Cameo 4 wyjątkowym na tle innych tego typu urządzeń, do których podobne akcesoria należy dokupić osobno. Warto również wspomnieć, że zarówno odcinak jak i podajnik są wkomponowane w bryłę plotera w taki sposób, że stają się niemal niewidoczne. Szczególnie podajnik do folii ukryty w wysuwanej z plotera szufladzie daje nam wygodę użytkowania i nie wymaga dodatkowej przestrzeni do jego przechowywania.


Podajnik do folii

Podajnik, jak już wspomniałam, znajduje się w szufladzie wbudowanej w ploter. By go użyć, należy całkowicie ją wysunąć. Szuflada powinna być wysunięta na długość około 20 cm, dopiero wtedy podajnik będzie działał prawidłowo. Jeśli szuflada jest krótsza, oznacza to, że nie wysunęła się do końca. Należy wtedy delikatnie pociągnąć, by wysunąć pozostałą jej część.

Podajnik do folii Cameo 4

Po wysunięciu szuflady pozostaje rozłożyć podłużny element z otworem na folię tak, by był skierowany skośnie w kierunku plotera, a następnie ustawić pionowo znajdujące się po bokach prowadnice służące do mocowania rolki materiału. Element po prawej stronie możesz przesunąć, by dostosować szerokość podajnika do szerokości folii – na 23 lub 30,5cm. Cięcie folii z pomocą podajnika pozwala na równomierne wprowadzanie folii do plotera i zapobiega spadaniu materiału ze stołu podczas pracy. Po zakończonym cięciu należy usunąć folię z prowadnic, a następnie złożyć wszystkie ruchome elementy. Pozostaje tylko wsunąć szufladę do wnętrza plotera. Czy to nie dziecinnie proste?


Odcinak

Drugie z ciekawych, wbudowanych akcesoriów, które dzisiaj omówię, to odcinak. Znajduje się on na tylnej ściance urządzenia i pozwala na wygodne i równe odcinanie materiału. By z niego skorzystać, należy pamiętać o dokonaniu odpowiednich ustawień na etapie przygotowania materiału do cięcia.

Schemat plotera i odcinaka do folii

Ważne jest, by materiał po zakończonej pracy był wysuwany z tyłu urządzenia. Po wysłaniu projektu do cięcia, należy kliknąć koło zębate w prawym, dolnym rogu ekranu. Po rozwinięciu listy ustawień, należy wybrać opcję “Wkładanie”, a następnie ustawić pożądaną długość wysuwanego po zakończeniu pracy materiału za pomocą suwaka lub wpisując dane ręcznie. Dzięki temu po wycięciu projektu, folia o podanej długości zostanie wysunięta z tyłu plotera. Teraz możemy skorzystać z poręcznego odcinaka. W pierwszej kolejności trzeba zwolnić znajdujące się po bokach blokady kierując je w dół i docisnąć je delikatnie do cichego kliknięcia. To spowoduje rozłożenie szyny, po której będzie przesuwał się odcinak. Następnie trzymając za niewielki uchwyt należy przesunąć odcinak po wyżej wspomnianej szynie. Powinien on wykonać gładkie i równe cięcie folii.

Odcinak Cameo 4

Po odcięciu folii należy przesunąć odcinak skrajnie w lewo lub w prawo, tak, by nie znajdował się na szynie. Następnie należy złożyć szynę kierując blokady w górę i dociskając do lekkiego kliknięcia. Jest to niezwykle istotne. Inaczej nie będziemy mogli przystąpić do dalszego cięcia, ponieważ wprowadzony do plotera materiał lub mata będą odbijały się od szyny odcinaka. Sama procedura zarówno w przypadku podajnika jak i odcinaka może brzmieć odrobinę skomplikowanie, jednak w praktyce obsługa akcesoriów jest bardzo prosta i szybka.


Jeśli masz doświadczenie w cięciu folii bezpośrednio z rolki zapewne wiesz jak irytujące może być jej nierównomierne rozwijanie, spadanie rolki ze stołu, czy odcinanie materiału za pomocą nożyczek. Z kolei dokupione do urządzeń tnących podajniki czy gilotyny często zajmują cenne zwłaszcza w mniejszych pracowniach miejsce. Cameo 4 rozwiązuje te problemy tak dyskretnie, że łatwo zapomnieć o podajniku i odcinaku do folii sprytnie ukrytych w urządzeniu! Jeśli więc skupiasz się głównie na cięciu folii, myślę, że warto rozważyć wybór tego właśnie plotera.