Najnowsze ostrze obrotowe kompatybilne z ploterem Silhouette Cameo 4 jest już dostępne. Poniżej znajdziecie nasze testy wykonane za jego pomocą wraz z ustawieniami, które zostały użyte oraz wskazówkami dotyczącymi użytkowania.

Warto pamiętać, że materiały mogą znacznie różnic się pomiędzy sobą grubością, strukturą czy jakością wykonania.

Jeżeli używasz danego materiału po raz pierwszy – wykonaj najpierw cięcie testowe na małym fragmencie aby upewnić się, że dane ustawienia są odpowiednie i przyniosą zamierzony rezultat.

WSKAZÓWKI

Mata
Mata musi być pokryta bardzo mocnym klejem aby utrzymać materiał nieruchomo.
Dodatkowo zalecamy przyklejenie brzegów filcu i tkanin za pomocą taśmy malarskiej czy washi tape do maty na każdym brzegu aby nie poruszył się on podczas cięcia.
W przypadku zużytych mat konieczne jest używanie kleju w sprayu typu Odif 404/707 oraz taśmy na brzegach


Podkład
Jeżeli wycinamy w filc bez podkładu należy pamiętać, że na macie zostaną jego drobne fragmenty (delikatny zamsz). Zalecamy używanie filcu dobrej jakości (np. 100% wełny), im lepszej jakości filc tym lepsze uzyskamy efekty cięcia. Aby uniknąć zabrudzeń na macie można zaprasować na filcu podkład termiczny (usztywni filc i jedna jego strona będzie gładka)


Narzędzia
Aby nie uszkodzić wyciętych elementów gorąco zalecamy używanie narzędzia szpatułka. Pozwoli to delikatnie odkleić filc od maty nie przerywając fragmentów filcu (cienkie linie bardzo łatwo uszkodzić przy zdejmowaniu)


Rozmiar
Zalecane jest wycinanie większych pełnych kształtów, z uwagi na to, że filc jest materiałem podatnym na strzępienie i rozwarstwianie powinny być to elementy nie mniejsze niż min. 1 cm.


Ustawienia cięcia
Ustawienia są zależne od grubości oraz jakości filcu. Zalecamy używać mniejszego nacisku na rzecz dodatkowego przejścia ostrza.


UWAGA:
Jeżeli kształty są zniekształcone, a podczas cięcia słyszymy dźwięk przeskakiwania mechanizmu, oznacza to zbyt duża siłę.

Należy ją zmniejszyć i ponowić cięcie w innym miejscu.

Należy unikać zbyt mocnego nacisku aby nie uszkodzić mechanizmu plotera.


filc rotary - blade

Nasze testy – ustawienia:

  • Siła 22, prędkość 5, 1 przejście
  • filc 100% wełny, 2mm bez podkładu
  • Projekt:
filc rotary - blade

W zakładce wyślij, w narzędziu drugim po wyborze – materiału: Filc, akryl program sam doda dodatkowe linie cięcia potrzebne do obrotów ostrza.

Efekty cięcia: