Całkiem niedawno wspólnie tworzyliśmy naprasowankę na odzież. Być może zachęciło cię to do wypróbowania tej techniki i tworzenia własnych projektów. Naprasowanki z folii flex można wgrzewać żelazkiem, jednak wykorzystanie dedykowanej prasy zdecydowanie ułatwi pracę i będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Wynika to głównie z tego, że nasze domowe żelazka rzadko mają funkcję wskazywania dokładnej temperatury, a folie wymagają ustawienia odpowiednich parametrów. Ponadto naprasowanki najlepiej wgrzewać na całej powierzchni jednocześnie. Oznacza to, że o ile żelazko poradzi sobie z mniejszymi elementami, o tyle większe projekty mogą zostać utrwalone nierówno, co w następstwie doprowadzi do łuszczenia się, odklejania i odpadania naprasowanki od materiału. Dlatego właśnie powstały dedykowane do tworzenia naprasowanek prasy Cricut w kilku rozmiarach i o różnym przeznaczeniu.

Cricut Easy Press

Należy wspomnieć, że prasy nowej generacji do uruchomienia wymagają aktywacji przez aplikację Cricut Heat. Współpracuje ona z wybranymi urządzeniami Samsung, LG, Motorola, Google, iPad i iPhone, których pełną listę znajdziesz w opisie produktów w naszym sklepie. Jeśli nie dysponujesz żadnym z wymaganych urządzeń, jeszcze nic straconego. Wystarczy poinformować nas o tym w notatce do zamówienia, a my zdalnie aktywujemy prasę dla Ciebie. Co prawda korzystanie z aplikacji nie będzie możliwe, ale temperaturę i czas wgrzewania będzie można ustawić za pomocą guzików znajdujących się na urządzeniu. W naszej ofercie znajdziesz pięć modeli pras termicznych Cricut o różnym zastosowaniu.

Tworzenie naprasowanek z prasą Cricut

Cricut EasyPress 3 – 30x25cm

Prasa EasyPress 3 o wymiarach 30 x 25cm sprawdzi się do wgrzewania większych projektów na T-shirtach, spodniach, torbach czy poszewkach na poduszki. Pozwoli również na utrwalenie wielu mniejszych elementów jednocześnie. Prasa nagrzewa się do maksymalnie 205°C, a temperaturę oraz czas wgrzewania możesz precyzyjnie ustawić za pomocą aplikacji lub guzików znajdujących się na urządzeniu.

Prasa cricut easy press 9x9

Cricut EasyPress 3 – 22x22cm

To mniejszy odpowiednik wspomnianej wcześnie pracy EasyPress 3. Jej powierzchnia to 22 x 22cm. Z jej pomocą z łatwością wgrzejesz odrobinę mniejsze wzory, na przykład na torbach lub dziecięcych ubrankach. Ustawianie temperatury i czasu grzania jest identyczne jak w przypadku większej prasy – odbywa się z poziomu aplikacji lub ręcznie za pomocą guzików na urządzeniu.

Prasa Cricut EasyPress Mini

Cricut EasyPress Mini

To niewielkie urządzenie jest dostępne w dwóch kolorach – błękitnym i malinowym. Idealnie sprawdzi się do wgrzewania niewielkich wzorów na małych powierzchniach. Ozdobisz z jej pomocą buty, chustki, koszulki, niewielkie torby i wiele innych. Prasa posiada trzystopniową regulację temperatury. Do delikatnych i wrażliwych materiałów – 125°C-145°C; do standardowych materiałów i folii flex 150°C – 180°C; do folii Cricut Infusible Ink i wytrzymałych materiałów bazowych: 185°C-205°C.

Naprasowanka na czapce

Prasa do czapek Cricut Hat Press

To dedykowana do zdobienia czapek, kapeluszy i innych przedmiotów o zaokrąglonym kształcie prasa. Charakteryzuje się zaokrągloną płytą grzewczą, a w zestawie z prasą znajduje się nie tylko baza bezpieczeństwa, ale również specjalna, okrągła forma na której należy umieścić przedmiot, na przykład czapkę (wypełnienie formy zawiera łupiny orzecha włoskiego). Cricut Hat Press podobnie jak EasyPress Mini dysponuje trzystopniową regulacją temperatury.

Prasa Mug Press

Prasa do kubków Cricut Mug Press

To świetne rozwiązanie jeśli chcesz spróbować zdobienia kubków za pomocą sublimacji. Po wydrukowaniu wzoru na dedykowanym papierze za pomocą drukarki do sublimacji, na przykład Sawgrass SG500, wystarczy go umieścić na odpowiednim do zdobienia tą techniką kubku, a całość umieścić w prasie. Kubek powinien mieć proste ścianki, by prasa przylegała równomiernie do jego powierzchni. Po zakończeniu procesu wgrzewania należy wyjąć kubek z prasy i odczekać około 15 minut aż ostygnie, a następnie zdjąć z niego papier i gotowe!


Jeśli chodzi o prasy Cricut do użytku hobbystycznego, myślę, że w naszym sklepie każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli spodobało ci się zdobienie produktów za pomocą folii termotransferowej, tego typu urządzenie z pewnością ułatwi i przyspieszy twoją pracę.