Jeśli zastanawiasz się nad zakupem lub jesteś posiadaczem plotera laserowego, zapewne wiesz,
że w porównaniu z urządzeniami nożowymi te wyjątkowe maszyny są bardziej wymagające również pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Niepoprawne korzystanie z plotera laserowego może być niebezpieczne, dlatego podczas pracy z maszyną warto stosować się do kilku prostych zasad
w dbałości o zdrowie własne, oraz innych.

Ploter hybrydowy xTool M1 w pracowni

1. Wybierz odpowiednie miejsce dla urządzenia

Ploter laserowy wymaga zagospodarowania odpowiedniej przestrzeni, tak by znajdował się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Warto również znaleźć przestrzeń z dala od przedmiotów łatwopalnych.

2. Wentylacja i odprowadzanie spalin

To konieczność podczas pracy z ploterem laserowym! Podczas cięcia powstają szkodliwe dla zdrowia spaliny i gazy, które należy odprowadzać specjalną rurą do dedykowanego filtra z wymiennymi wkładami, lub do otworu wentylacyjnego prowadzącego na zewnątrz pomieszczenia. Co istotne, otwór wentylacyjny dla plotera nie może być częścią systemu wentylacyjnego całego budynku! Spaliny należy odprowadzać bezpośrednio na zewnątrz dedykowanym do tego celu otworem, by spaliny nie przedostawały się do innych pomieszczeń.

3. Podczas pracy obudowa urządzenia musi być zamknięta

Jak wyżej, chodzi o wydobywanie się szkodliwych spalin, a także światła, które mogłoby uszkodzić wzrok. Jeśli obudowa lub klapa urządzenia jest uszkodzona, należy wymienić ją przed ponownym skorzystaniem z maszyny.

4. Nie zostawiaj urządzenia bez nadzoru podczas pracy

To bardzo ważne, gdyż podczas pracy plotera laserowego powstaje wysoka temperatura. Szczególnie niskiej jakości materiały są zatem narażone na podpalenie, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do pożaru.

5. Podstawowe środki bezpieczeństwa w domu lub pracowni

W celu zachowania bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka pożaru należy zaopatrzyć się w gaśnicę i przechowywać ją w pobliżu plotera laserowego.

6. Korzystaj z odpowiednich materiałów

Listę materiałów odpowiednich do cięcia za pomocą lasera najczęściej znajdziesz w specyfikacji producenta. Jeśli nie masz pewności, czy ploter prawidłowo przetnie lub wygraweruje dany materiał, skontaktuj się z nami. Udzielimy odpowiedzi na pytanie lub poprosimy o przesłanie próbki na bezpłatne testy.

7. Nie masz pewności, czy masz odpowiednie miejsce dla lasera?
Skontaktuj się z nami!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy ploter laserowy może być bezpiecznie użytkowany w Twojej pracowni, zadzwoń do nas, a nasi specjaliści z chęcią podpowiedzą jak możesz przystosować przestrzeń roboczą dla maszyny.