Wielkanoc to kolejny, wspaniały czas w roku, kiedy możemy spotkać się z najbliższymi, obdarować się prezentami lub po prostu odpocząć. By jeszcze dodać mu wyjątkowości można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju dekoracje i ozdoby, które dodatkowo wprowadzą nas w świąteczny nastrój. Jeśli posiadasz ploter tnący masz również wiele możliwości tworzenia własnych dekoracji. Chciałabym dzisiaj podzielić się jedną z ciekawych, a jednocześnie bardzo prostych do wykonania inspiracji.

Kolorowe girlandy sprawdzą się na wiele okazji. Prezentują się pięknie i dopasowują się do niemal każdej uroczystości zależnie od materiału czy kształtów, które wykorzystamy do ich tworzenia. Dzisiaj pokażę jak w bardzo prosty sposób wykonać efektowną girlandę wielkanocną. Do jej wykonania potrzebować będziemy sznurka lub wstążki o długości odpowiadającej naszym potrzebom. W moim przypadku będzie to około 360cm. Dodatkowo przyda się klej i papiery kolorowe – najlepiej sprawdzą się papiery o wyższej gramaturze, np. 160 – 250g. Ja wykorzystałam papier ozdobny w kilku kolorach oraz z brokatowym wykończeniem. Do cięcia wykorzystałam ploter Silhouette Cameo 4, a motywem przewodnim mojej girlandy są wielkanocne jajka.

Girlanda wielkanocna

Wzór do cięcia

Wzór do cięcia jest bardzo prosty. Wystarczy wyciąć kształt jajka, u mnie mają one około 4,5cm wysokości, a dla ułatwienia można wykonać linię przerywaną wzdłuż środka. Pomoże to później w zagięciu wzoru. Wycięłam również kilka ażurowych elementów z papieru o brokatowym wykończeniu. Połączę je z później z pełnymi elementami. Moja girlanda będzie miała kilka warstw, więc będę potrzebowała około 80 jajek. Każde jajko będzie składało się z trzech sklejonych elementów, co daje 240 wyciętych jajek. Na jednym arkuszu formatu A4 umieściłam 30 jajek, więc do swojego projektu będę potrzebowała 8 kolorowych arkuszy A4 w różnych kolorach. Chcąc dodać ażurowe elementy do moich jajek, muszę doliczyć kilka arkuszy o brokatowym wykończeniu. Nie jest to jednak niezbędne.

Łączenie elementów

Girlanda wielkanocna

Ażurowe elementy naklejam na wybrane jajka. Urozmaici to wygląd całego projektu. Następnie lekko zaginam elementy wzdłuż środka. Nie sprawia mi to problemu dzięki linii przerywanej. Kolejnym krokiem jest połączenie ze sobą trzech elementów tak, by powstały trójwymiarowe jajka. Ostatnie dwie ścianki pozostawiam jednak niepołączone.

Przed sklejeniem ostatnich ścianek umieszczam w ich wnętrzu sznurek. Dzięki temu po połączeniu elementów nie będzie on widoczny i całość będzie prezentowała się czysto i estetycznie. Jajka można zamocować w niewielkich odstępach lub jedno tuż obok drugiego. Czynność powtarzam do uzyskania pożądanej długości girlandy.

Gotowa dekoracja wielkanocna

Po otrzymaniu długiej girlandy mogę wykorzystać ją do udekorowania poręczy schodów, ściany w dziecięcym pokoiku, okna lub witryny sklepowej. U mnie girlanda zawiśnie na kominku. Oczywiście tak przyozdobionego kominka nie należy rozpalać!

Jak widać wykonanie nie jest zbyt skomplikowane, choć odrobinę czasochłonne. Girlanda natomiast prezentuje się naprawdę pięknie, a dzięki możliwości wykonania jej z papieru o dowolnym kolorze i wykończeniu możemy dopasować ją do każdego wnętrza! Mam nadzieję, że ta inspiracja będzie zachętą do samodzielnego tworzenia dekoracji nie tylko na Wielkanoc, ale również na inne okazje.