Do każdego plotera Silhouette dołączone jest darmowe, podstawowe oprogramowanie Silhouette Studio. Służy do przesyłania projektów z komputera do plotera, ale dzięki wielu przydatnym funkcjom może posłużyć również do projektowania własnych wzorów, napisów, a także oferuje narzędzie wektoryzacji. Po co mi zatem jego rozszerzone wersje Designer lub Business Edition? Warto przyjrzeć się obu i porównać ich możliwości oraz funkcje.

Wersja podstawowa pozwoli stworzyć prosty wzór, wyrysować krzywe oraz kształty geometryczne, które następnie można modyfikować. Za pomocą czcionek dostępnych w komputerze możemy również zaprojektować napis, na przykład na topper, a poszczególne litery grupować i scalać. Chcąc skorzystać z gotowych wzorów przeznaczonych do cięcia, w przypadku podstawowej wersji programu należy pobrać je ze sklepu producenta, oferującego wzory w formacie obsługiwanym przez Silhouette Studio. W przypadku samodzielnego tworzenia wzorów w programach takich jak Inkscape, Illustrator czy Affinity należy zaopatrzyć się w rozszerzoną wersję Designer lub Business obsługującą między innymi popularny format .svg. To samo dotyczy wzorów zakupionych na zewnętrznych platformach oferujących grafikę wektorową jak Etsy czy polska platforma Cutting Space. Jest to tylko jeden z kilku powodów, dla których warto zdecydować się na rozszerzoną wersję oprogramowania Silhouette.


Silhouette Studio Designer Edition

Możliwość importowania plików w formatach takich jak .gsd, .dxf, .svg to często główny powód, dla którego zakupione zostaje rozszerzenie oprogramowania do Designer Edition. Dodatkowo program zyskuje funkcje takie jak narzędzie pipeta, prowadnice i warstwy. Dotychczas dostępne narzędzia manipulacji takie jak przesuwanie, obracanie, skalowanie, wyrównywanie i powielanie zostają wzbogacone o ścinanie i wyginanie co pozwala na bardziej zaawansowane możliwości projektowania.

Dodany jest również ruchomy punkt obrotu, który wcześniej znajdował się zawsze w środku danego elementu. Silhouette Designer Edition jest wyposażony w zaawansowane narzędzia gumki i noża. Również narzędzie wektoryzacji zyskuje wyższy poziom pozwalający na jeszcze dokładniejsze przekształcanie prostych wzorów rastrowych.


Silhouette Studio Business Edition

szkolenie dodatcja na firmę

To najbardziej rozwinięta wersja oprogramowania Silhouette. Posiada wszystkie funkcje podstawy oraz Designer Edition, oraz dodatkowe opcje, przydatne w prowadzeniu biznesu, ale również codziennym użytkowaniu ploterów tnących. Bardzo istotna jest możliwość korzystania z oprogramowania na kilku urządzeniach jednocześnie. Pozwala to na znaczne przyspieszenie pracy, co jest szczególnie ważne gdy przybywa zamówień, a zlecenia stają się coraz większe. Warto zwrócić również uwagę na możliwość importowania plików w formatach .dst, .exp, .jef, .xxx, .svg, .ai, .eps, .cdr czy .pdf, a dodatkowo rozszerzenie oferuje nam możliwość eksportowania tworzonych i edytowanych w programie grafik w formatach .svg*, .pdf i .jpeg

! Podczas korzystania Business Edition można również skorzystać z opcji wykonania cięć pomocniczych. Jest ona przydatna szczególnie w przypadku cięcia folii, ponieważ ułatwia zdejmowanie z podkładu zbędnych elementów materiału.

*Z wyjątkiem grafik zakupionych w Silhouette Design Store.


Dlaczego warto?

Na początku przygody z tworzeniem za pomocą plotera wersja podstawowa oprogramowania zdecydowanie spełnia swoją rolę. Pozwala na naukę obsługi urządzenia jednocześnie nie przytłaczając nowego użytkownika mnóstwem funkcji o różnym zastosowaniu. Dzięki darmowym wzorom dołączonym do urządzenia i miesiącu próbnej, darmowej subskrypcji w Silhouette Store nie ma także potrzeby korzystania z innych platform, oferujących wzory w formatach nieobsługiwanych przez podstawową wersję Silhouette Studio. Z czasem jednak poczujesz się pewniej podczas wykonywania kolejnych projektów i prawdopodobnie zechcesz wykorzystać pliki pochodzące z platform takich jak np Etsy lub projektować wzory samodzielnie w programach do tworzenia grafiki wektorowej. W takim wypadku zaopatrzenie się w rozszerzenie programu jest wręcz konieczne. Co prawda oba rozszerzenia są płatne, lecz jest to jednorazowa inwestycja. Po zakupie wersji Designer lub Business Edition otrzymujemy bowiem licencję wieczystą.