Jak dotąd flagowy model producenta Silhouette, czyli ploter Cameo 4, był najczęściej wybieranym urządzeniem w naszym sklepie. Za jego popularnością stoi szereg zalet, takich jak wszechstronność, funkcjonalność, oprogramowanie w języku polskim, dostępność wielu materiałów edukacyjnych oraz możliwość korzystania z różnorodnych papierów, mazaków czy folii niezależnie od ich producenta. Czy zatem nowy model Cameo 5 może czymś zaskoczyć? Czy wciąż warto zainwestować w starszy ploter? Podobieństwa, różnice i nowości proponowane przez producenta postaram się omówić i porównać je z dotychczasowymi możliwościami Cameo 4.

Design

Choć nie jest to najważniejsza cecha plotera tnącego, porównanie wyglądu obu modeli już na samym początku pozwoli na łatwiejszą orientację w dalszej części artykułu, w szczególności osobom, które do tej pory nie posiadają żadnego z wymienionych urządzeń. Ponadto podczas planowania wymarzonej pracowni lub stanowiska w zaciszu domowym estetyka maszyn, które mają się w nim znaleźć nie pozostaje bez znaczenia.

Cameo 4

W przypadku starszego modelu Cameo 4 otrzymujemy ploter o prostych kształtach. Pozwala to na optymalne wykorzystanie wymiarów urządzenia (57 cm x 19 cm x 17 cm), w którego bryle znajduje się wbudowany podajnik do folii dyskretnie ukryty we froncie podstawy. Ploter jest dostępny w trzech kolorach – białym, czarnym oraz różowym.

Cameo 5

W przypadku nowego modelu Cameo, producent postawił na bardziej zaokrąglony kształt i zmniejszenie urządzenia (56.6 cm x 17.6 cm x 12.4 cm). W efekcie całość prezentuje się bardziej delikatnie, choć zabiegi te nie pozostały bez znaczenia, na przykład dla podajnika, który jest dołączany do maszyny jako wymagające przechowywania osobno akcesorium. Cameo 5 dostępny jest w kolorach białym, czarnym, różowym, oraz nowym – marmurkowym.

Podobieństwa

Kilka lat temu dla plotera Cameo 4 powstały narzędzia nowej generacji. Są one kompatybilne także z zupełnie nowymi modelami, w tym Cameo 5. Jest to dobra wiadomość głównie dla użytkowników poprzedniego modelu, którzy będą chcieli wymienić go na nowe urządzenie i są już w posiadaniu części akcesoriów. Dotyczy to ostrzy, narzędzi (na przykład uniwersalnego uchwytu na mazaki), a także mat do cięcia. Jeśli chodzi o funkcje, oba modele poradzą sobie z cięciem papieru do około 300g, folii samoprzylepnych, flex i flock, szkicowaniem, wycinaniem wydruków za pomocą funkcji Print&Cut oraz z użyciem maty Pixscan. Nie zmienia się także oprogramowanie służące do obsługi plotera czyli Silhouette Studio. Oczywiście dla nowych ploterów należy pobrać odpowiednią aktualizację programu, jednak sam interfejs, sposób importowania, tworzenia, edycji i wysyłania plików pozostaje bez większych zmian.

Nowości

Jeśli chodzi o nowości, producent zmodyfikował również karetkę plotera. O ile pierwszy uchwyt pozostał bez zmian, o tyle drugi zyskał możliwość współpracy z nowymi akcesoriami takimi jak dedykowane narzędzie do złoceń, kaligrafii i bigowania. Cameo 5 oferuje także możliwość podłączenia platformy elektrostatycznej, która pozwala na wycinanie wzorów w papierze bez konieczności korzystania z maty pokrytej klejem. Jest to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku cięcia ażurowych wzorów. Pozwala bowiem na wygodne usunięcie gotowego projektu z maty bez ryzyka uszkodzenia go. Wyjątkowo łatwe jest również czyszczenie powierzchni maty ze zbędnych elementów pozostałych po cięciu. Po wyłączeniu pola elektrostatycznego wystarczy zgarnąć resztki materiału i gotowe. Silhouette Cameo 5 został także przeprojektowany tak, by praca była cichsza. Jeśli do tej pory dźwięki Cameo 4 były dla Ciebie uciążliwe, to warto wypróbować nowy model.

Złocenia SIlhouette

Złocenia

Do tej pory, by wykonać złocenia, należało zaopatrzyć się w zestaw od We R Memory Keepers czyli We R Foil Quill. Zestaw ten jest kompatybilny również z modelem Cameo 5, jednak producent proponuje nieco wygodniejsze rozwiązanie w postaci dedykowanego zestawu do złoceń. Elektronarzędzie do złocenia nie posiada kabla, a obsługuje się je z poziomu Silhouette Studio. Zapewnia to wygodę użytkowania i większą niż dotychczas kontrolę nad samym procesem. Narzędzie jest kompatybilne wyłącznie z ploterami najnowszej generacji.

Kaligrafowanie

Zmodyfikowana karetka pozwala na korzystanie z nowego uchwytu na mazaki, pozwalającego na wykonywanie szkicu zarówno cienkopisami jak i grubszymi markerami, a za pomocą specjalnych mazaków daje możliwość tworzenia napisów przypominających kaligrafię. Dzięki temu możesz projektować oryginalne kartki, zaproszenia czy ornamenty.

Tłoczenie Silhouette

Tłoczenie

Tłoczenie pozwala na dodatkowe urozmaicenie Twoich projektów wyjątkowymi zdobieniami, ale także na stworzenie estetycznej linii zgięcia, ułatwiającej tworzenie kartek, rzeźb 3D czy winietek. By prawidłowo wykonać tłoczenie należy zakupić dedykowaną do tego celu matę do tłoczenia.

Platforma elektrostatyczna

To nowatorskie rozwiązanie pozwalające na wycinanie wzorów bez konieczności korzystania z maty pokrytej klejem. Ułatwia to zdejmowanie nawet ażurowych wzorów z powierzchni platformy bez ryzyka ich uszkodzenia.

Rozstaw rolek

W przypadku Cameo 4 rolki można było ustawić na szerokość odpowiednią dla rolek o wymiarach około 23 i 30,5 cm. Cameo 5 oferuje większy zakres rozstawu rolek, dzięki czemu możliwe jest także cięcie węższych fragmentów folii bez potrzeby użycia maty.

Czy wciąż warto zainwestować w Cameo 4?

Możliwości nowego modelu Silhouette Cameo 5 są bardzo kuszące, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zadać sobie pytanie do czego zamierzamy wykorzystywać ploter. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku ograniczonego budżetu. Model Silhouette Cameo 4 nie ustępuje swojemu następcy w cięciu papieru, folii samoprzylepnych czy flex. Ponadto wbudowany podajnik i odcinak mogą okazać się jego dużą zaletą, jeśli zależy Ci na wycinaniu materiałów bezpośrednio z rolki, a jednocześnie nie masz miejsca na przechowywanie dodatkowego akcesorium. Dodatkowo należy pamiętać, że to wypróbowane i lubiane przez wielu użytkowników urządzenie.

Jeśli jesteś początkującym rękodzielnikiem może to mieć tym większe znaczenie, że dla Cameo 4 powstało mnóstwo materiałów edukacyjnych i instruktażowych, w tym nasze filmy na platformie YouTube oraz autorskie kursy. Zawarte w nich informacje w większości sprawdzą się również dla Cameo 5, jednak nowe funkcje i narzędzia wymagają tygodni testów nim powstanie tak bogata baza wiedzy na jego temat, do tego czasu wiele rozwiązań będzie trzeba przetestować samodzielnie.
Nowy model jest świetnym wyborem, jeśli wiesz, że nowe funkcje takie jak złocenie, tłoczenie czy możliwość korzystania z maty elektrostatycznej będą dla Ciebie przydatne. Pozwala to w pełni wykorzystać potencjał maszyny.

ploter do szkół Cameo 4