👉Zbliżają się urodziny mamy i chcesz zrobić jej personalizowną koszulkę.
👉Przyjaciółka urodziła dziecko i fajnie było by stworzyć dla niej coś wyjątkowego.
👉A może szukasz pomysłu na dodatkowy zarobek i rozszerzenie swojej działalności o nowe usługi?


Jeżeli tak, to świetnie się składa bo pokażę Ci w jaki sposób możesz ozdabiać tkaniny w domowych warunkach.

Sposobów na ozdabianie tkanin jest naprawdę wiele, w tym i kolejnych postach postaram się pokazać Ci kilka najpopularniejszych opcji i pokazać ich wady i zalety.


Naprasowanki z folii flex


Folie możemy kupić w konkretnych kolorach i o różnych wykończeniach, mogą być gładkie, błyszczące, matowe, brokatowe czy holograficzne.

Możesz kupić je u nas już docięte do rozmiaru plotera, lub cięte z rolki o szerokości 50cm w sklepach branżowych.

Jeżeli masz szerszą folię bez problemu możesz przyciąć ją do odpowiedniego formatu tak aby zmieściła się na macie plotera.

Folie flex możemy zaprosować na dowolnych tkaninach, ozdobisz za ich pomocą bawełniane koszulki, torby, plecaki, czapki, trampki czy nawet skarpetki. Możemy ich używać także na ręcznikach czy dziecięcych zabawkach.

Jak pracuje się z taką folią?
To bardzo proste, arkusz folii układamy na macie ploterowej lub jeżeli nasz ploter craftowy na to pozwala wsuwamy ją bezpośrednio pod rolki plotera. Natomiast warto wiedzieć, że cięcie folii flex na macie pozwala na zmniejszenie ewentualnych zniekształceń podczas wyciniania.

Folię układamy sztywnym podkładem na dół, a wzór w programie plotera ustawiamy w odbiciu lustrzanym. Po zakończeniu cięcia za pomocą haczyka zdejmujemy niepotrzebne elementy folii, a nasz wzór pozostaje na folii podkładowej.

Pozwala to na przeniesienie całego projektu na wybraną tkaninę na raz. Kolejnym krokiem jest przeniesienie wzoru na wybraną tkaninę, dla zabezpieczenia powierzchni pomiędzy folię a prasę Cricut układam papier do pieczenia.

Po zaprasowaniu wzoru zdejmujemy folię zabezpieczającą i otrzymujemy gotowy napis.

Za pomocą folii flex możemy stworzyć także kilku kolorowe projekty, w takim przypadku używamy kilku rodzajów folii, a każda z nich zostaje wycięta osobno.

Nanosimy je na tkaninę w taki sam sposób używając prasy Cricut ale zaprasowując każdą warstwę osobno.

Podsumowanie

Praca z foliami flex ma wiele plusów, świetnie sprawdza się podczas tworzenia prostych wzorów i pozwala na używanie ich na wielu różnorodnych materiałach.
Natomiast nie sprawdzi się w przypadku skomplikowanych grafik, jeżeli palujesz tworzyć wielokolorowe projekty koniecznie przeczytaj kolejne nasze artykuły o metodzie sublimacji.

https://www.youtube.com/watch?v=XQ6GzCvMCg4&t=38s&ab_channel=Wycinarniapl