Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym rękodzielnikiem, czy posiadasz nieco większe doświadczenie w branży, jeśli zastanawiasz się nad zakupem plotera tnącego zapewne poszukujesz urządzenia, które będzie jednocześnie wszechstronne, proste i bezpieczne w obsłudze oraz niezbyt drogie. Być może interesuje Cię cięcie w papierze, folii samoprzylepnej, flex lub flock, ale chcesz spróbować również grawerowania i cięcia w grubszych materiałach takich jak akryl i sklejka?

Do niedawna jedyną możliwością był wybór pomiędzy ploterami nożowymi, takimi jak maszyny producentów Silhouette, Cricut, Brother czy Skycut, a ploterami laserowymi Flux. By spróbować swoich sił w cięciu zarówno cieńszych materiałów i folii, oraz grawerowaniu i cięciu materiałów o większej grubości i gęstości, należało zaopatrzyć się w dwa osobne urządzenia, co nie należało do najłatwiejszych rozwiązań głównie ze względu na koszt jak i niezbędne do korzystania z dwóch ploterów miejsce w pracowni, konieczność nauki oprogramowania dołączonego osobno do każdego z nich, czy konserwacji i przeglądów obu urządzeń. W związku z tym, choć plotery wspomnianych wyżej producentów są polecanymi przez nas urządzeniami zarówno do użytku hobbystycznego jak i profesjonalnego, najlepiej sprawdzą się jeśli wiesz już w jakim materiale zamierzasz ciąć lub grawerować.

Inspiracje xTool M1


Czy w związku z tym nie ma rozwiązania idealnego dla osób, które dopiero zastanawiają się nad odpowiednim kierunkiem rozwoju? My postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom Klientów i od niedawna możemy zaproponować swojego rodzaju kompromis w postaci innowacyjnego plotera hybrydowego xTool M1, który ma do zaoferowania zarówno funkcje urządzenia nożowego jak i laserowego! To jednak nie wszystko, ponieważ xTool M1 jest maszyną, która sprawdzi się także do użytku domowego, a to za sprawą swoich niewielkich, jak na tak wszechstronny ploter, wymiarów. Dodatkowo waga niespełna 10kg pozwala na swobodne przenoszenie lasera. Atutem jest również wygląd urządzenia, które nie szpeci wnętrza domowej pracowni współgrając z otoczeniem dzięki wykorzystaniu neutralnej kolorystyki i prostego, estetycznego designu. Warto również wspomnieć o atrakcyjnej cenie, która w połączeniu z pozostałymi zaletami czyni xTool M1 świetnym wyborem zarówno dla bardziej doświadczonych, jak i początkujących rękodzielników.


Możliwości plotera xTool M1

Jak już wspomniałam, ploter hybrydowy xTool M1 łączy w sobie funkcje ploterów nożowych i laserowych. To wszystko dzięki połączeniu głowicy lasera z uchwytem na ostrze. Pozwala to na dostosowanie metody cięcia do materiału z którym pracujemy. Możemy zatem ciąć różnego rodzaju papiery, cienką skórę, tkaniny, folie samoprzylepne, flex lub flock, do których idealnie sprawdzi się nóż o kącie nachylenia ostrza 45° lub 60°, do wyboru w zależności od grubości materiału, oraz mata pokryta standardowym lub mocnym klejem. Do cięcia grubszych materiałów takich jak sklejka, wybrane gatunki drewna, barwiony, nieprzezroczysty akryl o grubości do 3mm, oraz do grawerowania na różnego rodzaju powierzchniach takich jak skóra, guma, anodowane aluminium, stal nierdzewna, tektura itp., należy wykorzystać laser diodowy. Dzięki tak szerokiemu wachlarzowi możliwości będziesz w stanie stworzyć wyjątkowe i oryginalne projekty, takie jak kartki okolicznościowe, naprasowanki, naklejki, ale również toppery z twardych materiałów, grawerowane kubki, dekoracje i personalizowane przedmioty codziennego użytku. Ponadto producent oferuje akcesoria, które dodatkowo zwiększają wydajność i możliwości plotera.


Akcesoria

Podwyższenie z plastrem miodu xTool

Podwyższenie z plastrem miodu

Dzięki proponowanym przez producenta rozwiązaniom zyskamy jeszcze większe możliwości, szczególnie jeśli chodzi o cięcie i grawerowanie za pomocą lasera. Dzięki możliwości dołączenia do maszyny podwyższenia z ażurową tacą przypominającą plaster miodu zyskamy większe pole robocze, a sama praca będzie bardziej estetyczna dzięki zminimalizowaniu opalenia brzegów materiału podczas cięcia.

Pompa powietrza Air Assist

Pompa powietrza Air Assist

Efekt ten możemy wzmocnić zaopatrując się w pompę powietrza Air Assist, która dodatkowo obniży temperaturę pracy oraz zminimalizuje osadzanie się i przypalanie powstałego podczas cięcia i grawerowania pyłu, co dodatkowo wpłynie pozytywnie na estetykę pracy i pozwoli wydłużyć żywotność soczewki lasera.

Moduł obrotowy do xTool M1

Moduł obrotowy RA2 PRO

Jeśli zależy Ci na grawerowaniu przedmiotów o zaokrąglonym kształcie, producent oferuje moduł obrotowy wyposażony w różnego rodzaju uchwyty i końcówki, dzięki czemu możliwe jest tworzenie personalizowanych kubków, termosów, a nawet bombek choinkowych czy biżuterii takiej jak pierścionki.

Zestaw materiałów premium do xTool M1

Zestaw materiałów premium

To zbiór 246 elementów wykonanych z 19 najpopularniejszych materiałów do cięcia i grawerowania za pomocą plotera xTool M1. Będzie wspaniałym wyborem jeśli chcesz poznać i przetestować funkcje urządzenia. Do zestawu otrzymasz również przydatny katalog, w którym znajdziesz ustawienia cięcia i grawerowania dla każdego z materiałów zawartych w zestawie. To zdecydowanie ułatwi pracę i pozwoli poznać możliwości maszyny.


Bezpieczeństwo użytkowania

Ploter hybrydowy xTool M1 został zaprojektowany z troską o bezpieczeństwo użytkownika. Jest zatem wyposażony w szczelną obudowę zapobiegającą wydostawaniu się z niej szkodliwego promieniowania laserowego oraz spalin powstałych podczas cięcia i grawerowania. Mimo to podczas użytkowania urządzenia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, by praca przebiegała w sposób odpowiedni i niezagrażający zdrowiu.

Odprowadzanie spalin

Odprowadzanie spalin podczas korzystania z lasera jest niezbędne do bezpiecznego użytkowania maszyny. Powstający podczas grawerowania i cięcia dym jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Do odprowadzania spalin służy dołączona do plotera rura. Można korzystać z niej na dwa sposoby. Pierwszy z nich to odprowadzanie spalin na zewnątrz budynku przez przeznaczony wyłącznie do tego celu otwór wentylacyjny. Nie może on być połączony z wentylacją całego budynku. Jeśli nie ma takiej możliwości należy zaopatrzyć się w dedykowany filtr producenta z wymiennymi wkładami.

Filtr xTool M1

Estetyczny i niewielkich rozmiarów (42,5 x 25 x 41 cm) filtr xTool o wadze zaledwie 14kg z łatwością przesuniesz w dowolne miejsce dzięki wygodnym kółkom. Głośność na poziomie 55dB pozwoli na komfortowe użytkowanie w zaciszu domowym, a dzięki prostemu montażowi możesz szybko przystąpić do pracy.

Wkład wymienny do filtra xTool

Znajdujący się wewnątrz obudowy wkład zawiera trzy filtry, z których każdy ma inne przeznaczenie. Filtr wstępny zatrzyma większe cząsteczki materiału powstające podczas grawerowania i cięcia. Filtr pośredni wychwyci większość kurzu i pyłów, natomiast filtr główny pochłania niebezpieczne gazy i nieprzyjemny zapach. Wymiana wkładu jest bardzo prosta i szybka, a korzystanie z filtra xTool daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa ale również znacznie poprawia komfort pracy.

Zabezpieczenie przeciwpożarowe

Choć producent dołożył wszelkich starań, by użytkowanie plotera xTool M1 było bezpieczne, należy pamiętać, że za pośrednictwem wiązki lasera na powierzchni obrabianych materiałów dochodzi do wytworzenia wysokiej temperatury, która z kolei może doprowadzić do powstania płomienia. Istnieje zatem ryzyko pożaru, a w związku z tym należy zaopatrzyć się w gaśnicę i przechowywać ją w pobliżu miejsca pracy.

xTool M1


Istotne jest również otoczenie w jakim będzie znajdowało się urządzenie. Najlepiej, jeśli w pobliżu nie będą składowane żadne materiały łatwopalne. Jeśli pracowania, w której będzie znajdował się ploter jest częścią Twojego domu, warto zadbać, by elementy wyposażenia podatne na wysoką temperaturę i zapłon także znajdowały się w pewnej odległości od niego. Warto zatem zrezygnować z rozwiązań takich jak ozdobne firanki w sąsiedztwie maszyny operującej wiązką lasera.
Wkrótce będzie można zaopatrzyć się w zaproponowane przez producenta rozwiązanie w postaci Zestawu Przeciwpożarowego, który będzie kompatybilny z dostępnymi w naszym sklepie ploterami xTool M1 i P2. Urządzenie to nie tylko wykryje płomień za pomocą czujnika i poinformuje o niebezpieczeństwie za pomocą alarmu dźwiękowego, ale w przypadku dużego ryzyka wystąpienia pożaru ugasi płomienie wykorzystując do tego celu umieszczone w nim wymienne naboje z gazem CO2. Jest to kolejny krok producenta w kierunku maksymalnego zminimalizowania ryzyka podczas korzystania z jego produktów.

Wady i zalety plotera hybrydowego

Ploter hybrydowy to rozwiązanie wielu dotychczasowych dylematów rękodzielników tworzących hobbystycznie jak i zawodowo. Wiele wspomnianych już wcześniej zalet jak bezpieczeństwo użytkowania, dostępność ciekawych akcesoriów oraz charakterystyczna dla tego modelu możliwość korzystania zarówno z ostrza jak i lasera pozwala na tworzenie w różnorodnych materiałach, które dodatkowo możemy nabyć w formie zestawu przygotowanego przez producenta wraz z ustawieniami cięcia i grawerowania dla każdego elementu. W połączeniu z niewygórowaną ceną i możliwością korzystania z urządzenia w niewielkich pracowniach i zaciszu domowym czyni xTool M1 maszyną niemal idealną gdy chcesz rozwijać firmę i zastanawiasz się jaki obrać kierunek.

Jak jednak wiadomo, wszechstronność ma również swoje wady. W przypadku plotera xTool M1 może nią być między innymi wydajność. Laser diodowy w który zostało wyposażone urządzenie świetnie poradzi sobie zarówno z cięciem jak i grawerowaniem, jednak warto mieć na uwadze, że do pracy z większym nakładem warto zaopatrzyć się w bardziej wydajny laser CO2, który nie tylko poradzi sobie z grubszymi materiałami i przezroczystym akrylem, ale wykona cięcie i grawer szybciej niż model M1. Jeśli chodzi o cięcie folii czy papieru za pomocą ostrza sytuacja jest podobna. W przypadku mniejszego nakładu ploter podoła zadaniom, jeśli jednak stawiasz na biznes oparty na cięciu papieru i folii, warto postawić na urządzenie oferujące większą wydajność, na przykład jedno z urządzeń profesjonalnych dostępnych w naszym sklepie.

Moduł obrotowy RA2 xTool M1

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wyżej wymienione możliwości plotera xTool M1, jego zalety i wady, bezpieczeństwo użytkowania i niewysoką w porównaniu z innymi urządzeniami laserowymi cenę, uważam, iż jest to rozwiązanie godne uwagi, szczególnie jeśli nie masz pewności co do kierunku w jakim chcesz się rozwijać, a chcesz poznać możliwości zarówno plotera nożowego jak i laserowego. Dzięki ploterowi xTool M1 możesz wykonywać projekty korzystając z obu funkcji, co ułatwi podjęcie dalszych decyzji. Podsumowując – warto, jeśli poszukujesz własnej drogi, nie planujesz masowego nakładu i chcesz wypróbować różne możliwości mając jednocześnie umiarkowany budżet.