Za oknami wiosennie i kwitnąco, również taki będzie dzisiejszy post. Kwiaty z papieru mają szerokie zastosowanie, a dzisiaj ozdobią wieczko pudełka. Moje pudełko docelowo będzie opakowaniem prezentu, ale jestem przekonana, że sami najlepiej znajdziecie zastosowanie dla Waszych prac. Pokażę Wam również jak zaprojektować własne i niepowtarzalne kwiaty w darmowym programie Inkscape.


Pliki zaprojektowanie w programie Inkscape możecie otworzyć w ploterach: Cricut, Brother i Silhouette (wersja programu: Designer Edition).


Będziesz potrzebować:

Ploter tnący

Papier o gramaturze 250g – 4 arkusze różnokolorowe  

Papier o gramaturze 170g

– Klej

– Duże dłutko kulkowe lub zaokrąglony długopis

– Gąbka kuchenna

DARMOWY WZÓR POBIERZESZ TUTAJ:


Projektowanie kwiatu w programie Inkscape

Na wstępie zapoznamy się z funkcjami programu, które przydadzą się nam podczas pracy. W górnej części mamy możliwość edycji wielkości obiektu oraz jego położenia w przestrzeni roboczej.

Funkcje po lewej stronie pozwalają na rysowanie obiektów, zmiany ich koloru oraz kształtu. Po prawej stronie znajdują się narzędzie, które umożliwiają odnalezienie punktów na obiekcie tj. środek, węzeł, przecięcie. Warto pozostawić je aktywne podczas pracy przy tym projekcie. 

1. Wybieramy narzędzie PIÓRO, a następnie tryb BSPLAJN. Rysujemy połowę płatka.

2. Kopiujemy płatek i tworzymy jego odbicie lustrzane przy pomocy funkcji ODBIJ, zaznaczonej jako poziome strzałki w górnym menu.

3. Łączymy obie części płatka przysuwając je do siebie. W tym momencie przyda nam się funkcja przyciągania do węzłów, którą włączyliśmy na początku pracy.

4. Zaznaczamy obie części i scalamy jako jeden obiekt przy pomocy przycisku ŚCIEŻKA w głównym menu, a następnie POŁĄCZ.

5. Przechodzimy do tworzenia pozostałych płatków. W tym celu kopiujemy płatek, ponownie wybieramy opcję OBIEKT i klikamy PRZEKSZTAŁĆ.

6. Po prawej stronie otworzy się okno, w którym klikamy przycisk OBRÓĆ. Nasz kwiatek będzie miał 5 płatków, dlatego w miejscu kąta obrotu wpisujemy wartość  72 i klikamy ZASTOSUJ. Łączymy obie części kwiatka przysuwając punkty, w których płatki łączą się.

7. Następne płatki tworzymy analogicznie obracając je o wielokrotność kąta 72 czyli 144, 216 itd.

8. Kiedy cały kwiatek jest już gotowy zaznaczamy go i scalamy  powtarzając czynności z pkt. 4. Nasz kwiat będzie kilkuwarstwowy, dlatego tworzymy jeszcze 6 mniejszych części. Sześciokrotnie kopiujemy kwiat i proporcjonalnie zmniejszamy poszczególne warstwy przy pomocy narzędzi u góry programu .


Praca z ploterem Cricut:


1. Przenosimy projekt do przestrzeni roboczej programu DESIGN SPACE. W pierwszym kroku pracy z projektem musimy rozgrupować elementy przyciskając UNGROUP.

2. Zaznaczamy element wieczka i klikamy przycisk ATTACH, w ten sposób scalimy go z perforacją. Tą samą czynność powtarzamy w przypadku dna pudełka.

3. Przechodzimy do wycięcia projektu wciskając MAKE IT. Kwiaty wycinamy z papieru o niższej gramaturze np. 170g. Cieńszy papier ułatwi ich formowanie.


Wykonanie pudełka

1. Każdy płatek zaginamy do wewnątrz i tłoczymy przy pomocy gąbki oraz przedmiotu z zaokrąglonym końcem.

2. Wewnętrzne płatki ciasno składamy i podklejamy na brzegach, tak aby powstał środek kwiatka.

3. Przyklejamy kolejno do zewnątrz większe części kwiatka podklejając je od spodu. Zwróćcie uwagę, aby kolejne warstwy płatków mijały się ze sobą, a nie nakładały na siebie.

4. Przechodzimy do złożenia pudełka. Zginamy obie części pudełka w miejscu perforacji i sklejamy.

5. Na wieczku układamy i przyklejamy kompozycję z liści oraz kwiatu.

Pudełeczko jest gotowe i czeka na zawartość. Jestem ciekawa jak będą prezentowały się Wasze kwiaty i kompozycje oraz gdzie je wykorzystacie.