32 441 28 83
Wycinarnia
maker-3-podajnik-folii-1

Porównanie Cameo 4 i Maker 3

Jeśli planujesz zakup plotera hobbystycznego zapewne wiesz, że w branży królują dwie bardzo popularne marki – Cricut oraz Silhouette. Każda z nich może pochwalić się ciekawym asortymentem, całym wachlarzem urządzeń dysponujących szerokim zakresem możliwości i dopasowanych do różnego rodzaju odbiorców, dedykowanymi akcesoriami i materiałami, z którymi wykonasz wiele ciekawych projektów. Dzisiaj jednak skupimy się na flagowych urządzeniach obu producentów: Cricut Maker 3 oraz Silhouette Cameo 4.

3/7/2024

marta-maker-cameo-1024x666

Zapewne interesują Cię głównie różnice pomiędzy tymi urządzeniami, myślę jednak, że warto zacząć od podobieństw. To prawdopodobnie właśnie one sprawiły, że rozważasz kupno jednego z dwóch omawianych ploterów, chociaż jak na sprzęt mający spełniać wymagania tego samego grona odbiorców, Cameo 4 i Maker 3 wspólnych cech mają w gruncie rzeczy niewiele.

Podobieństwa

Silhouette Cameo 4 i Cricut Maker 3 to maszyny o bardzo zbliżonych do siebie wymiarach: 55 x 16 x 17cm dla Cameo 4 i 56 x 18 x 15.8 cm dla Maker 3. Należą do rodziny dość kompaktowych ploterów craftowych, ale doskonale radzą sobie z pracą także na większym formacie. To czyni je uniwersalnymi i niezbyt uciążliwymi jeśli chodzi o ilość zajmowanego przez nie miejsca. Dopasują się zarówno do większych pracowni jak i wkomponują w artystyczny kącik rękodzielnika tworzącego w domowym zaciszu. Zarówno Cameo jak i Maker wciąż pozostają ploterami hobbystycznymi. Można ich używać do realizacji większych zamówień, jednak mogą nie podołać masowej produkcji. Jeśli masz w planach tworzenie na bardzo dużą skalę, warto zainteresować się sprzętem profesjonalnym.
Jeśli chodzi o cechy wspólne Silhouette Cameo 4 i Cricut Maker 3, to oba modele mogą wycinać także w podobnej bazie materiałów (papiery, folię oraz tkaniny).

Różnice

Design

W myśl powiedzenia, że o gustach się nie dyskutuje, nie będę oceniać jak wizualnie wypadają omawiane plotery. Warto jednak wspomnieć, że Silhouette Cameo 4 występuje w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i różowej.

cameo-4-kolory-1024x407

Natomiast Cricut Maker 3 otrzymasz wyłącznie w kolorze niebieskim. Jeśli kolorystyka urządzenia jest dla Ciebie istotna, a skłaniasz się ku urządzeniu firmy Cricut, możesz rzucić okiem na poprzednią wersję Maker 1.

maker-3-niebieski-1-1024x407

Cricut Maker 1 to ploter o podobnej do swojego następcy funkcjonalności, który można zakupić w dwóch kolorach: szampańskim i różowym.

maker-1-kolory-1-1024x277

Cięcie z matą

cameo-4-mata-1-1024x488

Model Cameo 4 producenta Silhouette jest wyposażony w regulowany rozstaw rolek. Oznacza to, że z łatwością dopasujesz ich szerokość do mat w różnych rozmiarach: 30x30cm, 30x60cm, a nawet w formacie A4.

maker-3-mata-1024x543

Jeśli chodzi o Cricut Maker 3 w grę wchodzą jedynie maty 30x30cm i 30x60cm, a to ze względu na rolki, które nie mają możliwości regulacji. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na dużej macie umieścić arkusze papieru mniejszego formatu.

Cięcie bez maty

maker-3-ograniczniki-2

W przypadku urządzenia Cricut Maker 3 możesz ciąć materiały podkładowe bez maty. Producent ograniczył jednak możliwość korzystania z materiałów spoza swojej oferty. Węższe folie nie wchodzą w grę z powodu braku możliwości dostosowania szerokości rolek. Oznacza to, że węższy materiał po prostu nie będzie odpowiednio “wciągnięty” do urządzenia. Jeśli natomiast chcesz wykonać cięcie w folii szerszej niż zalecana, pole robocze skutecznie ograniczą plastikowe prowadnice. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z dedykowanych materiałów producenta, idealnie dopasowanych do wymiarów maszyny, na przykład Smart vinyl i Smart Iron On.

silh-cameo-4-pnk-4t 03-xl

Tymczasem z Silhouette Cameo 4 otrzymasz możliwość dostosowania szerokości rolek do materiału, w którym chcesz wycinać. Dzięki temu wycinanie naklejek w arkuszach samoprzylepnych formatu letter i A4 nie stanowi żadnego problemu. Chcąc ciąć folię samoprzylepną lub do naprasowanek typu flex i flock – wystarczy rozstawić rolki szerzej. Dzięki temu można korzystać z dedykowanych materiałów producenta, jednocześnie korzystając z asortymentu konkurencji, choćby omawianego dzisiaj Cricut.

Co możemy wycinać?

9-1024x673

Cricut Maker 3 i Silhouette Cameo 4 radzą sobie z cięciem papierów o gramaturze do około 300g. Jeśli dodatkowo dobierzesz odpowiednie ostrza możesz ciąć także foamiran, piankę kreatywną, skórę oraz tkaniny.

Tloczenie-Maker

Nie da się jednak ukryć, że w przypadku, gdy cięcie skóry i tkanin jest Twoim głównym celem, raczej poleciłabym ploter Cricut Maker 3, który na dłuższą metę poradzi sobie z tym wyzwaniem odrobinę lepiej.

Jak już wyżej wspomniałam, każdy z producentów posiada własne, dedykowane materiały takie jak folie o różnego rodzaju wykończeniach (na przykład matowym, brokatowym czy metalicznym), czy arkusze do naklejek do zadruku i cięcia oraz folie do naprasowanek flex i flock. Każdy z materiałów poszczególnej marki ma dedykowane ustawienia cięcia, co znacznie ułatwi pracę.

Jak szybko wycinają?

Jeśli zależy Ci na cięciu wielu projektów istotny będzie dla Ciebie czas pracy poszczególnych modeli ploterów. W przypadku Cameo 4 i Maker 3 samo cięcie przebiega porównywalnie szybko. Warto jednak zwrócić uwagę na czas, którego wymaga przygotowanie projektu. Mam tutaj na myśli otwarcie wzoru w programie i wysłanie go do cięcia.
Program Cricut Design Space zostaje w tyle już na samym początku – potrzebuje dłuższej chwili na samo otwarcie programu i załadowanie projektu. Dodatkowo jeśli planujesz cięcie tego samego wzoru kilka, lub kilkanaście razy pod rząd, konieczne będzie wprowadzanie go na nowo za każdym razem po zakończeniu pracy. Niestety jest to dość uciążliwe podczas tworzenia i okazuje się dużo bardziej czasochłonne w porównaniu z Silhouette Studio. Program producenta Silhouette nie wymaga powtarzania procedury wprowadzania wzoru. Po każdym, kolejnym cięciu wystarczy ponownie załadować matę i wybrać “wyślij”. Pozwala to zaoszczędzić wiele czasu i uniknąć dodatkowej pracy podczas tworzenia większych projektów.

Program graficzny do obsługi plotera

Jeśli jesteśmy przy wspomnianych wyżej programach graficznych, chciałabym zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech, którymi oprogramowanie różni się między sobą. Jest to w końcu istotny, a wręcz niezbędny element pracy z ploterem. Każdy z dwóch omawianych producentów oferuje dedykowany program, w którym możesz otworzyć, lub stworzyć projekt.

cricut-logo-1

Do cięcia za pomocą Maker 3 producent dołącza Cricut Design Space. Możesz w nim stworzyć podstawowe kształty, dowolnie je ze sobą scalać, wybrać czcionkę i stworzyć napis. Do dyspozycji będą wszystkie fonty, które zainstalujesz w swoim komputerze.

cricut-design-space-2-1024x558

Projektowanie w programie jest bardzo ograniczone, więc najlepiej wykupić subskrypcję do Cricut Access, czyli obszernej biblioteki wzorów i fontów. Możesz również kupować gotowe wzory .svg, lub spróbować w swoich sił w wektorowym programie graficznym, w którym od zera stworzysz własne projekty.

silhouette-studio-1024x576

Jeśli nie chcesz korzystać z dodatkowego programu wektorowego mając jednocześnie większe możliwości tworzenia i edycji wzorów, być może bardziej zainteresuje Cię dołączany do ploterów Silhouette program Silhouette Studio. Pozwala on na rysowanie dowolnych kształtów, przekształcanie gotowych projektów, oraz bardziej zaawansowaną edycję tekstu. Ma on również dostęp do wszystkich zapisanych w Twoim komputerze fontów.

software-silhouette-studio-d5

Dzięki temu nawet najbardziej wymagający użytkownik może dopasować wybrany wzór do własnych potrzeb, a to wszystko w darmowej wersji programu. Silhouette Studio posiada również jednorazowo płatne rozszerzenia Designer i Business, które wzbogacą go o wiele dodatkowych funkcji, takich jak otwieranie plików w formatach .ai, .cdr, .svg czy pdf, a także zapisywnanie ich w .svg i pdf. Jest to bardzo pomocne, jeśli chcesz przesłać zaprojektowany plik na przykład do zewnętrznej drukarni.

Cięcie wydruków

Obie omawiane dzisiaj maszyny mają opcję cięcia wydruków, dzięki czemu stworzysz oryginalne naklejki, scrapki, toppery i wiele innych, ciekawych prac. Wystarczy, że ustawisz w projekcie drukowanie znaczników, dzięki czemu urządzenie za pomocą wbudowanego czytnika będzie miało możliwość określić położenie grafiki do wycięcia na arkuszu. Jednak i tutaj oba modele się od siebie różnią.

cricut-print-then-cut-1-1024x663

Jeśli chodzi o Cricut Maker 3, do dyspozycji masz pole wydruku o maksymalnych wymiarach 16,54cm x 25,22cm, a wydruk musi zmieścić się na arkuszu formatu A4 lub letter.

silhouette-print-and-cut-1024x1024

Silhouette Cameo 4 oferuje – znacznie większe pole do popisu, dając możliwość wycinania wydruków w formatach A4, letter, ale nawet A3 i większych, w zależności od możliwości drukarki. Cameo 4 dysponuje również szerszym polem wydruku.

cameo-4-pixscan-1024x530

Jeśli dysponujesz grafikami które nie zostały przez Ciebie wydrukowane, a chcesz wyciąć je za pomocą plotera, możesz skorzystać z proponowanej przez Silhouette maty Pixscan, z którą Cameo 4 jest w pełni kompatybilny. Dzięki temu możliwe jest np. wycinanie poszczególnych elementów z papierów scrapowych.

Akcesoria i dodatki

Silhouette i Cricut oferują również wachlarz ciekawych akcesoriów, które dają wiele nowych możliwości. Pozwalają między innymi na cięcie, szkicowanie, złocenie i wiele, wiele innych.

maker-3-podajnik-folii-1

Dla plotera Cricut Maker 3 producent przewidział obrotowe ostrze, które służy do cięcia tkanin. Jeśli tniesz w grubszych materiałach takich jak skóra czy filc, warto zaopatrzyć się w ostrze knife blade. Dodatkowo w ofercie dostępne są mazaki do szkicowania, narzędzie do złoceń i mata do cięcia kartek. Dla Cricut potrzebne będą również końcówki służące do poszczególnych zadań: bigowania o pojedynczej linii, bigowania o podwójnej linii, do perforacji, do debosingu oraz falista. Możesz również zakupić podajnik przytrzymujący folię podczas cięcia.

Sheetfeed-Plantproject-2-1024x629

Jeśli chodzi o Silhouette Cameo 4, również masz możliwość zaopatrzenia się w obrotowe ostrze do cięcia tkanin, oraz specjalne ostrze do grubszych materiałów. Możesz również użyć końcówek do złoceń We R, narzędzia do graweru, dedykowanych mazaków producenta, lub skorzystać z uchwytu na dowolny mazak, cienkopis czy długopis. Dla osób, które wycinają wiele arkuszy naklejek jeden po drugim, Silhouette stworzył podajnik, który automatyzuje pracę.

Jakie pojawiają się zmiany i czego spodziewać się po tych markach

Cricut w ostatnich latach wprowadził kilka ciekawych zmian. Między innymi umożliwiono użytkownikom korzystanie z programu w wersji offline, co do niedawna nie było możliwe. Do zmiany doszło po ogólnoświatowej awarii programu w wersji przeglądarkowej. Do Cricut Design Space wprowadzono również język polski, co jest dużym ułatwieniem dla polskich twórców. Program jest również stopniowo wzbogacany o nowe, przydatne funkcje, takie jak narzędzie obwódki czy generator monogramów. Niestety pełny dostęp do wszystkich nowości otrzymasz dopiero po opłaceniu subskrypcji. Jednocześnie z programu znika wiele przydatnych opcji. Do niedawna tworzenie i odczytywanie linii przerywanej w projektach wymagających zagięcia nie stanowiło problemu dla Cricut Design Space. Po ostatniej aktualizacji to się zmieniło i jedynym rozwiązaniem jest dokupienie dedykowanego narzędzia do bigowania. Tak samo sprawa ma się w przypadku złoceń. Przed aktualizacją programu możliwe było korzystanie z zestawów do złoceń foil quill. Teraz usunięto możliwość edytowania siły nacisku mazaków. To po raz kolejny zmusza użytkownika do kupienia dedykowanych akcesoriów Cricut.

DSC 0922

W tej kwestii Silhouette w większym stopniu wychodzi naprzeciw klientowi, oferując możliwość korzystania nawet z materiałów i akcesoriów konkurencji takich jak zestawy do złoceń czy mazaki, do których musisz dokupić jedynie uchwyt. Możesz również dowolnie edytować w programie linie z ciągłych na przerywane i na odwrót. W darmowej wersji programu dodano generator kartek pop up i odblokowano opcję wypełniania szkicem, do tej pory dostępną jedynie w płatnej wersji programu Silhouette Studio Designer Edition. W wersji Business Edition otrzymasz nowości takie jak generator puzzli i własnych czcionek. Wprowadzono również szereg aktualizacji usprawniających pracę programu i naprawiających pojawiające się w nim błędy.

Który ploter wybrać

Chociaż mogłoby się wydawać, że mamy przed sobą bardzo podobne urządzenia, mające spełniać oczekiwania tego samego grona odbiorców, po dłuższym zastanowieniu okazuje się, że każdy z nich spełnia zupełnie inne względem siebie wymagania potencjalnego użytkownika.

maker3

Cricut usiłuje maksymalnie ułatwić pracę ze swoimi ploterami. Minimalizuje potrzebę ingerowania w projekt. Dzięki temu możesz skupić się na przyjemności z tworzenia, nie musząc zbytnio zagłębiać się w tajniki obsługi Maker 3 i Cricut Design Space. Do poszczególnych działań stworzono odpowiednie, dedykowane akcesoria. By osiągnąć zamierzony cel wystarczy użyć odpowiedniego narzędzia. Chcąc użyć danego materiału musisz wybrać dedykowany produkt. Nie musisz dostosowywać wymiarów, poszukiwać interesujących Cię alternatyw. To pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na zakup niezbędnych do pracy artykułów i naukę poszczególnych funkcji urządzenia. Zmusza jednak do korzystania wyłącznie z oryginalnych akcesoriów, materiałów i wzorów Cricut.

cameo4-768x269

Jeśli nie boisz się spędzić odrobinę więcej czasu na nauce oprogramowania i plotera postaw na Silhouette Cameo 4. W zamian otrzymasz możliwość używania wielu materiałów i akcesoriów, niekoniecznie marki Silhouette. Dodatkowo program pozwoli na tworzenie własnych projektów od zera, dowolne edytowanie tych, które już posiadasz i to w darmowej wersji programu. Jeśli zatem nastawiasz się na realizację projektów, które stworzysz zupełnie samodzielnie i zależy Ci na większym wyborze mediów potrzebnych do ich wykonania, Silhouette Cameo 4 jest ploterem dla Ciebie.

Od wielu lat pracuję z Cameo 4 i Maker 3. Dzięki temu mogłam porównać je nie tylko na podstawie danych ze specyfikacji, ale również testować omawiane powyżej opcje w praktyce. Pozwoliło mi to dodać do całości swoje subiektywne opinie dotyczące tych ploterów.
Jak widzisz modele obu producentów mają swoje wady i zalety. Jak już wspomniałam, spełniają skrajne względem siebie wymagania co sprawia, że zarówno Cricut Maker 3 jak i Silhouette Cameo 4 mają swoich przeciwników i zwolenników. Dlatego oba urządzenia możesz nabyć w naszym sklepie. Jeśli do tej pory trudno było Ci się zdecydować na jeden z tych dwóch modeli, mam nadzieję, że udało mi się chociaż częściowo rozwiać Twoje wątpliwości. Jeśli jednak wciąż nasuwają Ci się jakieś pytania zachęcam do kontaktu. Z chęcią na nie odpowiemy i pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego plotera!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol