Toppery to jedna z najpopularniejszych dekoracji jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju uroczystości. Urodzinowy lub weselny tort można w ten prosty sposób spersonalizować i sprawić, że obchodzona uroczystość będzie jeszcze bardziej wyjątkowa. Dzisiaj chcę byśmy wspólnie stworzyli warstwowy topper w kształcie kotka z shakerem. Będzie wspaniałą ozdobą urodzinowego tortu dla małej wielbicielki kudłatych pupili.

Do stworzenia mojego toppera wykorzystam wzór dostępny na platformie Cutting Space. Można wykorzystać go na własny użytek lub komercyjnie. Po pobraniu wzoru na komputer dobieram odpowiednie kolory arkuszy papieru. Potrzebny będzie też arkusz cienkiej folijki lub przejrzystej koszulki na dokumenty, oraz klej do połączenia wszystkich elementów. Ja użyję kleju Magic. Do cięcia wykorzystam ploter Silhouette Cameo 4.

Papiery kolorowe

Postawiłam na kolory zbliżone do tych proponowanych dla projektu na platformie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zdecydować się na inne odcienie. Warto wykorzystać papier o wyższej gramaturze, by projekt był odpowiednio sztywny. U mnie będzie to 250g.

Wzór w formacie .svg otwieram w programie Silhouette Studio. Do otwierania tego typu plików wymagana jest wersja Designer lub Business. Następnie dostosowuję wielkość wzoru do moich potrzeb, pamiętając, że należy skalować jednocześnie wszystkie elementy by zachować odpowiednie proporcje całego projektu. Mój kotek będzie miał około 17cm wysokości. Na wirtualnej macie umieszczam elementy, które zamierzam wyciąć w pierwszej kolejności.

Silhouette Studio
Cięcie Cameo 4

Na matę przyklejam arkusz papieru w odpowiednim kolorze i ładuję materiał do plotera. Po zakończeniu pracy przechodzę do cięcia kolejnych elementów. Ustawienia ostrza należy dostosować do konkretnego modelu plotera oraz stopnia zużycia ostrza. Dla mojego Cameo 4 będzie to wysunięcie ostrza na 7, siła na 20. Ploter wykona 2 przejścia z prędkością 6.

Wycięte elementy toppera

Cięcie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Na bieżąco porządkuję wycięte elementy by było mi łatwiej je później połączyć.

Kocie oczy

Zaczynam od sklejenia najbardziej skomplikowanej części kota czyli oczu. Kolejno na czarne kształty z rzęsami naklejam białe, zielone i czarne kołeczka. Na samej górze znajdą się najmniejsze białe elementy, imitujące błysk w oczach naszego kotka. Następnie kolejno umieszczam na kształcie kota kolejne kształty i tworzę box shakera. Do wzoru dołączona jest instrukcja, więc nie sprawia mi to problemu.

Kotek i box gotowe. Wystarczy wsypać do wnętrza odrobinę brokatu lub cekinów. Ja jednak chciałabym, by mój kotek miał w brzuszku konfetti w kształcie cukierków. Zamierzam stworzyć je w Silhouette Studio i wyciąć za pomocą plotera.

Silhouette Studio

Kształt powstał z połączenia prostych figur, które stworzyłam w programie. Następnie połączyłam je za pomocą komendy SCAL. Mój cukierek ma niecały centymetr długości. Zamierzam go skopiować i wyciąć z seledynowego oraz różowego papieru.

Cięcie

Wyglądają naprawdę uroczo. To świetna alternatywa dla osób, którym zależy o wypełnieniu shakera konfetti w niestandardowym kształcie i kolorze. Mogą to być serduszka, kwiatki lub gwiazdki.

Topper w kształcie kota

Po wypełnieniu pudełeczka na papierowymi cukierkami całość łączę za pomocą kleju Magic. Topper w kształcie kotka prezentuje się naprawdę świetnie! Wystarczy tylko dokleić do niego patyczek lub wykałaczkę i może zagościć na torciku małej solenizantki!

Wykonanie toppera nie należało do wyjątkowo skomplikowanych. Dzięki dołączonej do wzoru instrukcji całość była prosta i przyjemna w wykonaniu. Tak wykonana, dopasowana do upodobań czy hobby solenizanta ozdoba tortu sprawi, że uroczystość będzie jeszcze bardziej wyjątkowa!