32 441 28 83
Wycinarnia
Platforma Elektrostatyczna

Platforma elektrostatyczna - 5 powodów dla których musisz ją mieć

W tym artykule poznasz jedno z najnowszych akcesoriów producenta Silhouette - Platformę elektrostatyczną, a także dowiesz się dlaczego warto w nią zainwestować. Być może okaże się, że to rozwiązanie idealne dla Ciebie!

6/24/2024

Czym jest platforma elektrostatyczna?

Platforma elektrostatyczna to nowość od producenta Silhouette. Jest wbudowanym elementem plotera Curio 2, ale można dokupić ją jako osobne akcesorium dla modeli Cameo 5 oraz Portrait 4. Platforma przyciąga do swojej powierzchni arkusze za pomocą pola elektrostatycznego. Wystarczy umieścić wybrany arkusz na platformie i włączyć funkcję pola elektrostatycznego, a po chwili zostanie on unieruchomiony. Po wykonaniu cięcia wystarczy wyłączyć pole i zdjąć projekt z platformy. Należy pamiętać, że arkusze umieszczane na macie powinny być nieprzepuszczalne, by mogły uzyskać odpowiednią przyczepność i nie przemieszczały się podczas cięcia. Na platformie znajduje się arkusz ochrony elektrostatycznej, który chroni ją podczas cięcia, a także zapobiega powstawaniu wyładowań podczas umieszczania materiałów na jej powierzchni. Arkusz ma wymiary prostokąta, więc należy umieścić go na platformie tak, aby cała powierzchnia elektrostatyczna była zakryta. W przeciwnym razie może dojść do nieszkodliwego, ale nieprzyjemnego wyładowania elektrycznego podczas umieszczania materiałów na arkuszu. Tyle z teorii, a dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie?

1. Brak konieczności korzystania z maty pokrytej klejem

Platforma elektro Portrait

Platforma elektrostatyczna pozwala na umieszczenie na jej powierzchni materiałów do cięcia bez konieczności używania maty pokrytej klejem. Jeśli do tej pory zdejmowanie z maty elementów wzoru było uciążliwe, długotrwałe i powodowało jego odkształcenie, to dzięki platformie unikniesz tej kłopotliwej czynności. Wyłącz przyciąganie pola elektrostatycznego, a wycięte wzory będzie można po prostu podnieść.

2. Łatwe zdejmowanie resztek materiału z platformy

Platforma Elektro 2

Po wykonaniu cięcia na macie pokrytej klejem, oprócz zdjęcia wyciętego wzoru należy również dokładnie usunąć resztki materiału. W przypadku ażurowych projektów jest to wyjątkowo uciążliwe, ponieważ każdy element należy odkleić, by mata nie utraciła swoich właściwości. Kiedy wycinasz na platformie elektrostatycznej wystarczy po skończonej pracy wyłączyć przyciąganie i po prostu zgarnąć dłonią resztki papieru. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i nie pozostawia na powierzchni platformy niewielkich resztek materiału, które w przypadku maty z klejem skracały jej żywotność.

3. Stabilizacja podczas cięcia bez maty jak i z matą

Elektro Platforma 3

Na powierzchni maty elektrostatycznej można ciąć także z użyciem maty, jeśli jest taka potrzeba. Dotyczy to na przykład materiałów przepuszczalnych lub resztek arkuszy, które już nie utrzymują się samodzielnie na powierzchni platformy. Korzystanie w takiej sytuacji z platformy ma swoje uzasadnienie, ponieważ zapewnia stabilizację i zapobiega zaginaniu się maty z przodu i z tyłu podczas przesuwania jej w rolkach plotera, dzięki czemu materiał nie odkleja się i nie przemieszcza nawet jeśli klej na macie już osłabł.

4. Możliwość cięcia delikatnych materiałów

Elektro 4

Platforma elektrostatyczna poza wymienionymi wcześniej zaletami pozwala także na wycinanie nawet delikatniejszych materiałów, które podczas zdejmowaniu z maty pokrytej klejem mogłyby ulec uszkodzeniu lub zawijaniu. Możesz zatem wycinać w papierze bez obaw, że zbyt mocny klej uszkodzi jego delikatną strukturę lub zbyt mocno przywrze do wyciętego wzoru.


5. Brak potrzeby regeneracji i rzadsze wymiany

Electro 5

Mata pokryta klejem wciąż jest dobrym rozwiązaniem dla wielu projektów, jednak z czasem zużywa się i wymaga wymiany lub regeneracji. Oczywiście wymiana arkusza maty elektrostatycznej również jest konieczna w przypadku uszkodzeń wynikających z wprowadzania zbyt mocnych ustawień cięcia. Jej częstotliwość jest jednak mniejsza niż w przypadku potrzeby regeneracji kleju na powierzchni maty.

Podsumowanie


Mata elektrostatyczna to świetne rozwiązanie jeśli zależy Ci na czasie. Pozwoli też na wykonywanie delikatnych projektów bez ryzyka rozerwania ich lub zawijania podczas zdejmowania z maty. Dzięki wykorzystaniu pola elektrostatycznego unikniesz konieczności regenerowania kleju pokrywającego standardowe maty, a w razie potrzeby nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać oba rozwiązania jednocześnie, zyskując nową, wyższą jakość wycinania na klejącej macie dzięki dodatkowej stabilizacji.
Warto pamiętać, że mimo wszystko nie jest to rozwiązanie całkowicie zastępujące tradycyjną matę, ponieważ sprawdzi się tylko do nieprzepuszczalnych materiałów. Podczas wycinania ażurów warto także rozpocząć od wycinania wewnętrznych konturów, a na końcu wyciąć obrys elementu, by w trakcie pracy arkusz papieru nie utracił przyczepności i nie odpadł od platformy. Należy także zachować ostrożność podczas umieszczania na platformie arkusza ochrony elektrostatycznej, by nie doznać nieprzyjemnego wyładowania elektrycznego.
Mimo wszystko platforma, chociaż jest nowym produktem, ma już spore grono zwolenników, którzy uważają ją za wspaniały dodatek do ploterów nowej generacji ułatwiający i przyspieszający znacznie pracę.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol