32 441 28 83
Wycinarnia
Promo-mothersdaysale377A2793

Silhouette – którą matę wybrać?

Podczas tworzenia za pomocą plotera nie musimy się ograniczać do cięcia w materiałach jednego rodzaju. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać różnorakie dekoracje, kartki i ozdoby z bibuły, papieru o gramaturze do 300g czy nawet cienkiego filcu. By podołać tym wyzwaniom potrzebne nam będą odpowiednio dobrane narzędzia i akcesoria, między innymi maty ploterowe. Właśnie o nich chciałabym dzisiaj opowiedzieć odrobinę więcej.

2/29/2024

Mata to niezbędne akcesorium do pracy z ploterem tnącym. Jest pokryta klejem, do którego mocujemy materiał do cięcia, dzięki czemu arkusze jak i wycięte elementy nie będą się przesuwały. Maty ploterowe producenta Silhouette można zakupić w kilku wariantach. Z początku wybór odpowiedniej może przysporzyć drobnych kłopotów. Osobom poczatkującym trudno określić która mata będzie odpowiednia do ich wymagań. Postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić na czym polegają różnice między poszczególnymi wariantami mat i do czego każda z nich będzie najbardziej odpowiednia.

Maty standardowe

Mata standardowa to najczęściej pierwsza z jaką mamy do czynienia po zakupie plotera, a to dlatego, że jest dołączana do zestawu startowego. Idealnie nadaje się do rozpoczęcia przygody z Silhouette. Można wyciąć na niej papier do 300g oraz różnego rodzaju folie. Na początek najlepiej wybrać papier o nieco wyższej gramaturze, najlepiej większej niż 180g i postawić na mniej skomplikowane wzory do cięcia, ponieważ klej z początku jest dość mocny, co może doprowadzić do uszkodzenia ażurowych i ciętych w cienkim papierze projektów podczas zdejmowania ich z powierzchni maty. Z czasem klej delikatnie osłabnie i cięcie delikatnych materiałów będzie łatwiejsze.

mata-standardowa-lifestyle-1024x683

Mata standardowa jest dostępna w wymiarach odpowiednich do różnych modeli. Są to wymiary odpowiednio 20,3cm x 30,48cm dla Portrait 3, 30,5cm x 30,5cm dla Cameo 4, 38cm x 42cm dla Cameo 4 Plus oraz 60cm x 60cm dla Cameo 4 Pro. W przypadku ploterów o szerszym polu roboczym można korzystać z mniejszych mat dzięki możliwości dostosowania rozstawu rolek urządzenia do szerokości maty.

Maty z mocnym klejem

Są to maty służące do cięcia w materiałach takich jak sztywne arkusze papieru, tkaniny czy cienki filc. Świetnie sprawdzą się we współpracy z ostrzem obrotowym podczas wykonywania niewielkich wykrojów z tkanin bez podkładu, lub z ostrzem kraft blade podczas tworzenia projektów z pianki kreatywnej czy folii magnetycznej.

mata-mocna-lifestyle-1024x683

Maty z mocnym klejem, tak jak maty standardowe, zakupisz w wymiarach odpowiednich do pola roboczego ploterów Portrait 3, Cameo 4, Cameo 4 Plus i Cameo 4 Pro.

Maty ze słabym klejem

Jeśli tworzysz projekty z delikatnych materiałów takich jak cienkie folie, bibułki czy ażurowe wzory z papieru o małej gramaturze, idealnym wyborem będzie mata pokryta słabym klejem. Dzięki temu nawet najdelikatniejsze projekty łatwo zdejmiesz z jej powierzchni po zakończeniu cięcia bez ryzyka rozerwania elementów czy charakterystycznego dla zdejmowania papieru z mocniejszych mat nieestetycznego podwijania.

mata-lekka-lifestyle-1024x683

Maty o lekkim kleju zupełnie jak maty standardowe i mocne są dostępne w wymiarach odpowiednich dla ploterów Portrait 3, Cameo 4, Cameo 4 Plus i Cameo 4 Pro. Maty mniejszego formatu możesz używać z ploterami o większym polu roboczym po dostosowaniu rozstawu rolek.

Maty pixscan

Maty pixscan są przeznaczone dla osób, które chcą wycinać tworzone ręcznie projekty lub elementy swoich ulubionych papierów do scrapbookingu. Matę należy skalibrować z telefonem lub skanerem, a następnie po naniesieniu na nią materiału z wzorem do wycięcia wykonać skan lub zdjęcie. Obraz maty zostanie przeniesiony do programu, w którym należy wykonać linie cięcia wokół elementów, które chcemy wyciąć.

mata-pixscan-lifestyle-1024x683

Maty pixscan można zakupić w rozmiarze odpowiednim dla plotera Portrait 3 oraz Cameo 4. W naszym sklepie możesz zakupić również matę pasującą do modelu Silhouette Curio.


Wygląda na to, że nie istnieje mata, która sprostałaby wszystkim wymaganiom jednocześnie. W zależności od rodzaju projektów, które zamierzasz tworzyć oraz urządzenia, z którego korzystasz, musisz zdecydować się na odpowiedni rodzaj i format. Pozwoli to na wykorzystanie w pełni możliwości plotera oraz materiałów, z których będziesz korzystać. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Ci łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości nasi doradcy służą pomocą i z chęcią podpowiedzą, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol