32 441 28 83
Wycinarnia
ploter-Silhouette-Portrait-3-10-2048x1365

Ustawienia cięcia Silhouette

Prawidłowe ustawienia cięcia są bardzo ważne, aby wzór był wycięty dokładnie. Jednak dobranie ich może na początku może wydawać się ciężkie. Zobacz nasze rady i przekonaj się że nie jest to takie trudne!

3/14/2024

Krok 1: Przykładowe ustawienia cięcia Silhouette

W programie Silhouette znajduje się lista materiałów z ustawieniami zdefiniowanymi przez producenta. Na naszym blogu znajdziesz również test papierów, a przy zakupie zestawu papierów z naszej oferty w opakowaniu zobaczysz również kartkę z proponowanymi ustawieniami. Warto szukanie ustawień zacząć właśnie od tych parametrów cięcia.

Pamiętaj jednak, że lista ustawień w programie Silhouette Studio jest dostosowana przede wszystkim do materiałów producenta lub testowanych przez niego. Mogą one różnić się grubością czy strukturą od tych, które ty posiadasz, dlatego konieczne jest dopasowanie ustawień z kroku 3.

A dlaczego ustawienia mogą nie sprawdzić się idealnie w twoim wypadku nawet jeżeli używasz dokładnie tego samego papieru? Bardzo duży wpływ na ustawienia ma między innymi zużycie ostrza i maty, czy szczegółowość wzoru. Poniżej znajdziesz wskazówki jak poradzić sobie w tych przypadkach.

Krok 2: Test cięcia papieru

Zanim wytniesz cały wzór z użyciem wybranych ustawień zrób niewielki test w rogu papieru. Możesz skorzystać z opcji Test w programie lub po prostu narysować mały kwadrat i wyciąć go. Taki test należy powtórzyć po każdej zmianie ustawień, aż do momentu znalezienia tych odpowiednich.

Krok 3: Dostosowanie ustawień cięcia w Silhouette

Jeżeli cięcie testowe nie było idealne, popraw ustawienia korzystając z tych wskazówek:

Cięcie papieru jest zbyt słabe

Na początek zweryfikuj czy posiadasz odpowiednie wysunięcie ostrza. Powinno ono wysuwać się z uchwytu na długość równą grubości ciętego materiału. W tym celu wyjmij ostrze z uchwytu, przyłóż do materiału i porównaj ich grubość. Warto wiedzieć również, że 1 kreska na skali ostrza odpowiada 0,1mm.

Jeżeli posiadasz dobre wysunięcie ostrza zacznij stopniowo zwiększać siłę o ok 3-5 jednostek i wykonuj testy. Jeżeli nie pozwoli to przeciąć papieru dodaj dodatkowe przejścia lub zwiększ jeden raz wysunięcie ostrza i przywróć mniejszą siłę. Następnie ponownie testuj cięcie zwiększając siłę.

Dla papierów powyżej 200g niemal zawsze potrzebne są minimum 2 przejścia.

Narożniki nie są docięte we wzorze

Może się to wydarzyć przede wszystkim gdy posiadasz ażurowy wzór i wycinasz w grubszym papierze. W takim wypadku warto włączyć opcję nacinania narożników, dzięki której ploter w każdym rogu wytnie go o 0,1 – 1mm dalej. Wartość nadcięcia to domyślnie 0,1mm, ale możesz ją zmienić klikając Więcej, a następnie Nadcinanie segmentów linii.

Ustawienia-ciecia-nadcinanie

Wzór jest nierówny, poszarpany

Najczęstszą przyczyną takiego cięcia jest zbyt duża prędkość. Należy ją dostosować do stopnia skomplikowania wzoru: duże i proste wzory możesz wycinać z dużą prędkością, natomiast małe i szczegółowe z mniejszą.

Przy cięciu papieru lustrzanego ważne jest, aby nie ustawiać dużej prędkości, lecz pozostawić ją na wartościach 1-5.

Ploter zacina się

Jeżeli słyszysz nietypowe dźwięki podczas cięcia podobne do “przeskakiwania” lub stukania, a cięcie jest przesunięte lub poszarpane oznacza to, że ustawiłeś zbyt moce ustawienia. Koniecznie zmniejsz siłę i wysunięcie ostrza, a dodaj zamiast tego dodatkowe przejście. Cięcie z użyciem zbyt mocnych ustawień może uszkodzić ostrze, matę, a nawet ploter!

Widoczne są przecięcia na macie

Podczas cięcia zawsze pozostaje na macie ślad po wycinanym kształcie. Jednak powinien on być jedynie delikatnie zarysowany w kleju. Jeżeli widzisz głębokie żłobienia w macie zmniejsz wysunięcie ostrza.


Problemy z cięciem papieru w Silhouette

Jeżeli mimo tego nie jesteś w stanie dopasować odpowiednich ustawień cięcia warto sprawdzić kilka rzeczy.

Zabrudzone ostrze

Podczas cięcia w ostrzu mogą zbierać się niewielkie fragmenty papieru, przez co nie może się ono prawidłowo ustawić lub obracać. Co pewien czas należy wyczyścić ostrze podobnie jak na tym filmie:

Odkręcona nakrętka na ostrzu

Podczas czyszczenia ostrza odkręca się nakrętkę na spodzie ostrza. Może ona poluzować się również podczas cięcia lub transportu plotera. Sprawdź czy jest ona dobrze zamocowana. Zrób to jednak delikatnie by nie złamać uchwytu ostrza.

Umieszczenie ostrza

Sprawdź, czy masz prawidłowo umieszczone ostrze w uchwycie

Umieszczenie-ostrza-1024x512

Słaby klej na macie

Jeżeli klej na macie już osłabł, papier lub inny materiał może przesuwać się podczas ciecia pod naciskiem ostrza. W takim wypadku konieczny będzie zakup nowej maty lub regeneracja za pomocą kleju Odif 404.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol