Aby wycinać ażurowe wzory, bez obawy, że drobne elementy wpadną do mechanizmu plotera konieczne jest korzystanie z mocno klejącej maty. Zobacz co zrobić, aby przedłużyć jej żywotność za pomocą kleju Odif!

Klej Odif – regeneracja maty

1. Oczyść matę z fragmentów papieru lub innych zanieczyszczeń. Jeżeli posiadasz bardzo zabrudzoną matę, na przykład po cięciu filcu możesz skorzystać z preparatu do czyszczenia.

2. Następnie zabezpiecz na przykład za pomocą taśmy malarskiej zewnętrzne krawędzie maty. Nałożenie na nie kleju może zabrudzić rolki plotera oraz spowodować zmniejszenie dokładności cięcia.

Klej Odif - regeneracja maty

3. Korzystając z kleju tymczasowego Odif spryskaj równomiernie powierzchnię maty z odległości około 20cm, a następnie pozostaw klej do całkowitego wyschnięcia.

Klej Odif regeneracja maty do plotera

4. Zdejmij taśmy ochronne.

Dzięki temu uzyskasz znów matę pokrytą mocnym klejem. Wato pamiętać, że nie będzie ona tak trwała jak mata z oryginalnym klejem, ale z pewnością posłuży przy kolejnych cięciach. Jeżeli natomiast przeciąłeś matę plotera na wylot lub została ona uszkodzona w inny sposób konieczny będzie zakup nowej maty do cięcia.

Dbanie o matę

  • Aby przedłużyć żywotność swojej maty pamiętaj, aby po każdym użyciu dokładnie oczyszczać ją z pozostawionych na niej papierowych elementów.
  • Przykrywaj matę folią ochronną, aby uniknąć osiadania na niej kurzu – zdecydowanie pomoże to w utrzymaniu kleju w lepszej kondycji.

Dlaczego warto regenerować matę?

Przy wycinaniu ażurowych wzorów elementy mogą odczepić się od maty i utknąć w mechanizmie plotera. Może to spowodować pogorszenie jakości cięcia.


Uważasz ten artykuł za pomocny? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
A więcej praktycznych porad i tutoriali znajdziesz również w naszym kursie obsługi plotera!