32 441 28 83
Wycinarnia
2006836-11 1

Scrapbooking – co to jest? Jak zacząć?

Co to jest scrapbooking? Jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem i co potrzebujemy na start? To zdecydowanie najczęstsze pytania, które zadajemy planując przygodę z nowym – nieznanym hobby. Dlatego już ruszam Wam na pomoc!

3/20/2024

Co to jest scrapbooking?

Nie taki diabeł straszny jak go malują, scrapbooking mimo, że brzmi obco, to od dziesiątek lat jest zakorzeniony w naturze także naszych babek i prababek. Bo przecież w każdej rodzinie znajdziemy album z powklejanymi zdjęciami, stare pamiętniki, wycinki z gazet powklejane w zeszyty z pożółkłymi kartkami, wycięte z kartek pocztowych świąteczne choinki, listy pochowane w skrzyneczkach, zasuszone kwiaty pomiędzy stronami, naklejki na kopertach z ręcznie wypisanymi adresami… Tak to wszystko to właśnie scrapbooking.

Scrapbooking to zamiłowanie do wspomnień i chęć zatrzymania pięknych chwili i uwiecznienia tych momentów, nie w formie opowieści tylko – obrazu.

7-1024x971

Jak USA spopularyzowało scrapbooking?

Za kolebkę scrapbookingu uważa się Stany Zjednoczone, ta kreatywna metoda tworzenia z roku na roku zyskuje coraz większą popularność już od lat siedemdziesiątych i trudno o domostwo w którym nie znajdziecie chociaż jednego drobiazgu stworzonego z zamysłem scrapbookingu.

Obecnie scrapbooking to także wielomilionowy biznes na całym świecie, a powstające w zastraszającym tempie akcesoria i dodatki z pewnością mogą przytłoczyć początkujących adeptów tej sztuki. O tym, co może się przydać na start przeczytacie w kolejnych akapitach. Sklep Keeping Memories Alive był pierwszym sklepem na świecie z branży scrapbookingowej, został otwarty w 1981 roku i istniej do dnia dzisiejszego jako jeden z najbardziej rozpoznawalnych w branży.

2006836-10 1

Scrapbooking – czy to hobby dla mnie?

Osoby tworzące scrapbooking są często nazywane scrapbookerami czy scrapekrami, w internecie znajdziecie bardzo wiele grup tematycznych zrzeszających fanów tego hobby, dzielących się swoimi pomysłami, radami i doświadczeniem. Jeżeli szukacie miejsca przyjaznego początkującym (nie tylko w obsłudze ploterów tnących) ale i w scrapbookingu zapraszamy do naszej grupy na facebooku.

A więc czy scrapbooking to hobby dla mnie?
Jeżeli jesteś osoba kreatywną, masz artystyczną duszę, lubisz działać z papierem, klejem i nożyczkami to bez wątpienia scrapbooking okaże się strzałem w dziesiątkę!

Scrapbooking – jak zacząć przygodę?

Scrapbooking to metoda ozdabiania albumów, kartek czy pamiętników. Wszystko co potrzebujesz aby rozpocząć tą przygodę to:

  • kolorowe papiery

  • nożyczki

  • klej

Oczywiście aby rozszerzyć swoje horyzonty twórcze przydają się także urządzenia do cięcia papieru tj.: trymer, ręczna maszynka typu Sizix czy ploter tnący.

Do przyozdabiania możemy wykorzystywać także:
wycięte z papierów, gazet czy pocztówek elementy i grafiki, kupować gotowe scrapki – czyli wycięte z papieru kształty i napisy.

Scrapki możemy także wycinać samodzielnie czy to na maszynkach ręcznych z wykorzystaniem wykrojników lub wycinając je za pomocą domowego plotera w dowolnych kształtach i rozmiarach.

002-1

Co jeszcze może się przydać?
Oczywiście nie potrzebujesz kupować wszystkiego na samym początku, im więcej prac wykonasz tym łatwiej zaczniesz odkrywać nowe techniki, które pomogą Ci w realizacji pomysłów.

Najczęściej przydają się również:

  • ozdobne dziurkacze,

  • stemple i pieczątki,

  • cyrkonie i perełki,

  • wstążki,

  • naklejki,

  • proszki i tusze do embossingu

  • pasty strukturalne itd…

Popularne szczególnie w Polsce są także papierowe kwiaty lub kwiaty z foamiranu – i znowu możesz wykonać je samodzielnie lub zakupić gotowe.

06

Nowoczesny scrapbooking – jak ułatwić sobie pracę

Scrapbooking dla wielu osób stanowi również źródło dochodu i pozwala rozwinąć skrzydła przekształcając znane techniki w komercyjne pomysły. Wykorzystywany jest podczas; tworzenia kartek, pudełek, albumów, dekoracji ślubnych itd.

Jak ułatwić sobie pracę? Korzystając np. z darmowych programów graficznych takich jak Inkscape czy Gimp możesz samodzielnie projektować scrapki, digi stemple czy grafiki do albumów. Jeżeli posiadasz własną drukarkę możesz swobodnie drukować kolorowe wzory np. na papierze wizytówkowym otrzymując własny papier scrapowy. Zbieraj pocztówki, wstążki z bukietów, kokardki z prezentów, piórka i wszystko to co cieszy oko – takie przyda się na pewno wykorzystasz w swoich pracach!

Pamiętaj, w scrapbookingu nie ma sztywnych reguł i zasad, kompozycje Twoich prac są zależne tylko od Twojej wizji i wyobraźni. Nie bój się więc dobrze bawić, testować, sprawdzać i działać!

Flux Beamo

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol