Jak szkicować ploterem Silhouette?
Jesteś posiadaczem plotera Silhouette? Jeśli do tej pory głównym przeznaczeniem tej funkcjonalnej maszyny było wycinanie wzorów w różnego rodzaju materiałach, to może warto odkryć i wypróbować pozostałe możliwości, które oferuje Twój ploter? Jedną z nich jest szkicowanie mazakami, o którym dzisiaj opowiem.
8/20/2024
Od czego zacząć?
By rozpocząć szkicowanie należy zaopatrzyć się w dedykowane akcesoria lub media. W przypadku ploterów Silhouette są to mazaki producenta lub uniwersalny uchwyt, pozwalające na wykonywanie oryginalnych, powtarzalnych wzorów. Jeśli posiadasz w swojej kolekcji ulubione pisaki czy cienkopisy, to uniwersalny uchwyt będzie świetnym rozwiązaniem. Producent oferuje jednak ciekawe zestawy mazaków, które zawierają nie tylko szeroką gamę kolorów, ale także mazaki brokatowe czy neonowe. Jeśli jesteś posiadaczem ploterów najnowszej generacji, to warto zakupić także zestaw adapterów, który nie jest dołączany do zestawu z najnowszymi urządzeniami, a jest niezbędny podczas korzystania z mazaków.
Projektowanie wzoru
To pierwszy krok jeśli chcesz poprawnie wykonać szkic mazakami, niezależnie od tego czy korzystasz z mazaków producenta, czy z dowolnych mazaków w połączeniu z uchwytem uniwersalnym. Plotery tnące do pracy wykorzystują grafikę wektorową. Oznacza to, że poruszają się wzdłuż linii połączonych punktami, które tworzą kształty, a więc wnętrze danej figury lub znaku jest dla plotera niewidoczne. Dotyczy to także liter. Jeśli Twój wybór padł na grubszą czcionkę konieczne może okazać się wypełnienie liter szkicem.
By wypełnić kształt lub literę szkicem należy w programie wybrać z panelu znajdującego się po prawej stronie opcję „Otwórz okno szkicowania”. Następnie należy zaznaczyć kształt lub literę, które chcemy wypełnić i wybrać jedną z opcji wypełniania.
Suwakiem znajdującym się w oknie szkicowania możemy przerzedzić lub zagęścić linie szkicu. Im więcej linii tym lepiej wypełniony będzie szkic, jednak warto także mieć na uwadze że im gęstsze wypełnienie tym bardziej wydłuży się czas pracy plotera. Warto więc dopasować wypełnienie szkicem do medium z którego korzystasz. W przypadku grubszych mazaków wypełnienie będzie wymagało mniejszej ilości linii.
Szkicowanie
Mazaki producenta
Jeśli zdecydujesz się na zakup mazaków Silhouette, to nie musisz korzystać z uniwersalnego uchwytu. Mazak należy umieścić w niebieskim adapterze. Dotyczy to ploterów nowej generacji, a więc Portrait 3 i Portrait 4, Cameo 4 i Cameo 5 oraz Curio 2. Starsze plotery Silhouette obsługują mazaki bez konieczności korzystania z adaptera.
Krok po kroku
Jeśli szkicujesz ploterem nowszej generacji umieść mazak w niebieskim adapterze. Jeśli posiadasz starszy ploter pomiń ten krok. Adapter został odpowiednio wyprofilowany, by objąć szczelnie mazak i uniknąć przesuwania podczas szkicowania. Po odpowiednim dopasowaniu adapter należy dokładnie zamknąć.
Przygotowany mazak umieść w karetce plotera, w uchwycie numer 1. Tak jak w przypadku montowania ostrza uchwyt należy otworzyć, umieścić mazak wewnątrz, a następnie domknąć uchwyt.
Można rozpocząć szkicowanie. W zależności od ustawień wzoru czas pracy może być zróżnicowany. Jeśli Twój wybór padł na wypełnienie, może to wydłużyć proces.
Po zakończeniu szkicowania możesz zdjąć arkusz z maty, lub wymienić mazak na ostrze i wyciąć naszkicowany kształt. By cięcie było precyzyjne, pamiętaj by nie wyjmować maty z arkuszem z plotera po wykonaniu szkicu.
Uchwyt uniwersalny
Uchwyt występuje w trzech wersjach, Typ A przeznaczony jest dla starszych modeli, Typ B pasuje do ploterów Portrait 3, Portrait 4, Cameo 4, Cameo 5 i Curio 2. W sklepie można znaleźć także uchwyt Typu C, dedykowany dla najnowszych modeli z podwójną karetką, a więc dla Cameo 5 oraz Curio 2 i w przeciwieństwie do starszych modeli tego akcesorium umieszcza się go w uchwycie karetki numer 2. Dzięki temu możliwe jest cięcie i szkicowanie bez konieczności wymiany mazaka na ostrze, lub szkicowanie dwoma kolorami mazaków jednocześnie, jeśli zaopatrzymy się w uchwyty Typu B oraz Typu C i umieścimy je w obu uchwytach karetki. Producent deklaruje także możliwość kaligrafowania za pomocą najnowszego uchwytu jeśli użyjemy do tego celu specjalnych mazaków. By opisać korzystanie z uchwytu posłużę się najbardziej popularną aktualnie wersją, czyli uchwytem Typu B.
Krok po kroku
Do uchwytu dołączono trzy adaptery pozwalające na korzystanie z mazaków o różnych grubościach. Niebieski adapter służy do szkicowania mazakami o średnicy do około 7mm, biały adapter służy do szkicowania mazakami o średnicy do około 9mm, natomiast za pomocą szarego adaptera możliwe jest szkicowanie mazakami o średnicy około 11mm. Po dobraniu odpowiedniego adaptera do Twojego mazaka umieść go na nim.
Następnym krokiem jest umieszczenie mazaka z adapterem w uchwycie uniwersalnym i dokręcenie go tak, by został unieruchomiony na czas pracy. Przed szkicowaniem należy zdjąć osłonkę z uchwytu tak, by odkryć końcówkę mazaka.
Tak przygotowany mazak umieść w karetce plotera i podobnie jak w przypadku mazaków producenta przejdź do szkicowania.
Gotowy wzór możesz następnie wyciąć, pamiętając by po szkicowaniu nie wyjmować maty z plotera w celu zachowania precyzji cięcia. Uchwyt uniwersalny pozwala na wykorzystywanie mediów znajdujących się w Twojej kolekcji bez konieczności kupowania kolejnych mazaków. Możesz również wypróbować szkicowanie cienkopisami, pisakami i innymi mediami.
Co możesz wykonać mazakami Silhouette?
Szkicowanie pozwala na stworzenie ozdobnych wzorów na zaproszeniach, ornamentów czy powtarzalnych napisów, które jednocześnie będą wyglądały jak pismo odręczne. Korzystanie z tego rozwiązania pozwala osiągnąć bardzo naturalne efekty, jednocześnie gwarantując precyzję i estetykę często bardzo trudne do osiągnięcia podczas pracy ręcznej. Szkicowanie za pomocą plotera przyspieszy także pracę. By wykonywać napisy możesz skorzystać z wcześniej wspomnianego wypełniania, lub posłużyć się czcionkami jednoliniowymi, które świetnie sprawdzają się do szkicowania oraz złoceń czy tłoczenia, gdyż nie wymagają wypełniania wnętrza poszczególnych znaków. Artykuł o czcionkach liniowych wraz z przykładowymi czcionkami znajdziesz TUTAJ. Mam nadzieję, że szkicowanie za pomocą plotera da Ci nowe możliwości i pozwoli tworzyć jeszcze piękniejsze projekty!
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
Newsletter
Bądźmy w kontakcie!
Dołącz do newslettera po regularną porcję wspaniałości i 30zł zniżki na swoje pierwsze zamówienie!