32 441 28 83
Wycinarnia
gotowy-zeszyt-2048x1611

Pierwsze cięcie ploterem Silhouette Cameo 4

Jak stworzyć własną, warstwową naklejkę za pomocą papieru samoprzylepnego i plotera tnącego? Dla tych, którym nie sprawia to problemów przygotowałam darmowy wzór kwiatu w doniczce w formacie Studio do pobrania. Natomiast dla tych, którzy jeszcze nie próbowali wykonać podobnego projektu dodatkowo przygotowałam instrukcję krok po kroku jak go wyciąć, a następnie nakleić na wybraną powierzchnię.

3/6/2024

Wzór można wykonać z dowolnego papieru samoprzylepnego, folii lub papieru kolorowego. Ja użyję zestawu papierów samoprzylepnych, który w ramach promocji na Luty 2023 był dołączony do ploterów Silhouette Cameo 4, Plus oraz Pro. Zestaw zawiera 12 arkuszy papieru samoprzylepnego o wymiarach 30,5×30,5cm w sześciu kolorach – pomarańczowym, beżowym, ciemnoróżowym, zielonym, limonkowym i miętowym. Do cięcia posłuży mi niezawodny ploter Silhouette Cameo 4. Dla tego modelu wybrałam również ustawienia cięcia, które zostały dołączone do promocyjnego zestawu papierów na etykiecie.

Skoro mamy już materiał do cięcia, ploter tnący i darmowy wzór, pora brać się do roboty!

Cięcie elementów

Pobrany wzór otwieram w programie Silhouette Studio. W ustawieniach programu wybieram cięcie bez maty, ponieważ papier samoprzylepny posiada podkład, a rozmiar materiału ustawiam na 30,5×30,5cm.

prt2-1024x548

KWIAT W DONICZCE 1Pobierz

KWIAT MAJOWY Pobierz

Dostosowuję wymiary projektu według własnych potrzeb. Należy pamiętać, by rozciągać projekt zaznaczając wszystkie elementy. Inaczej stracimy odpowiednie proporcje i poszczególne kształty mogą do siebie nie pasować.

prt3-1024x548

ostrze-automatyczne-1024x777

Następnie przygotowuję do pracy ploter. Jeśli posiadasz ostrze automatyczne, dostosuje ono ustawienia zgodnie z tymi, które wprowadzisz później w programie. Jeśli natomiast dysponujesz ostrzem manualnym – ustaw jego wysunięcie na 4. Rolki plotera rozsuwam na szerokość, która pozwoli wprowadzić arkusz papieru o szerokości 30,5cm i ładuję materiał. U mnie jako pierwszy pójdzie pod nóż kolor różowy.

W programie ustawiam element, który chcę wyciąć w górnym lewym rogu arkusza, po czym w prawym, górnym rogu programu klikam “WYŚLIJ” i ustawiam dla elementu opcję “cięcie“. Pozostałe na razie przesuwam odrobinę niżej i dla nich ustawiam opcję “brak cięcia“. Następnie przechodzę do ustawień.

Wysunięcie ostrza ustawiam na 4, siłę na 25, przejścia na 2 a prędkość na 4. Klikam niebieski przycisk WYŚLIJ w dolnym, prawym rogu programu.

prt4-2-1024x548
ciecie1-1024x919

Ploter powinien rozpocząć cięcie pierwszego elementu, którym u mnie są płatki kwiatu. Jeśli cięcie przebiegło prawidłowo, kształt powinien z łatwością odklejać się od podkładu. Moja naklejka została wycięta idealnie, więc zostawiam ją na podkładzie, ładuję kolejny arkusz w wybranym kolorze i kontynuuję wycinanie.

Wybieram kolejny element do wycięcia i w zakładce WZÓR przesuwam go w lewy, górny róg arkusza. Kształt, który już wycięłam przesuwam w dół. W zakładce WYŚLIJ ustawiam opcję “cięcie” dla kształtu, który będę wycinała, a dla wszystkich pozostałych ustawiam “brak cięcia“.

prt5-1024x547
ciecie2-3-1024x823

Czynności powtarzam dla wszystkich elementów. Do wycięcia płatków użyłam koloru różowego, dla doniczki – beżowego, dla ozdobnego zygzaka – ciemnozielonego, dla środka kwiatu – pomarańczowego, a listki wycięłam w kolorze limonkowym.

Naklejanie warstw

ksztalty-zeszyt-1024x860

Elementy mojej naklejki są już gotowe. Kwiat w doniczce ozdobi okładkę mojego szkicownika. Pozostaje tylko nakleić kształty w odpowiedniej kolejności.

naklejanie-listkow-1015x1024

Jako pierwsze umieszczam na okładce szkicownika listki. Należy pamiętać o odpowiedniej kolejności naklejania elementów – przy warstwowych naklejkach zawsze zaczynamy od warstwy, która znajduje się na samym dole.

naklejanie-srodek-849x1024

Kolejne warstwy to płatki i środek kwiatu. Faktura i grubość papieru nadają naklejce przestrzenności.

naklejanie-zygzak-793x1024

Pozostało mi umieścić na okładce szkicownika beżową doniczkę i ozdobny zygzak.

Efekt końcowy

gotowy-zeszyt-1024x805

Naklejka jest już gotowa i tak prezentuje się na okładce mojego szkicownika. Idealnie nada się również jako ozdoba kartki okolicznościowej lub scrapka! Kolory możesz dobrać według własnych upodobań. Możesz również dostosować rozmiar i stworzyć zarówno niewielkie naklejki jak i większy projekt, na przykład do umieszczenia na oknie. Jeśli podoba Ci się wzór, możesz go pobrać za darmo!

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol