32 441 28 83
Wycinarnia
Mata-Cricut-do-kartek-2x22-1-2048x2048

Cricut – którą matę wybrać?

Ploter tnący to urządzenie, które idealnie posłuży w pracowni przy tworzeniu oryginalnych kartek okolicznościowych, zaproszeń czy topperów. Spisze się także podczas wycinania pięknych dekoracji sal weselnych, na różnego rodzaju eventy. Będzie także świetną pomocą w pracowniach krawieckich, ponieważ może wyciąć proste kroje z materiałów podkładowych i nie tylko. Jedynym warunkiem do sprostania tym wszystkim wyzwaniom jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się bliżej różnego rodzaju matom do cięcia.

2/29/2024

Mata jest niezbędna do cięcia papieru i innych materiałów, które nie posiadają podkładu. Przed rozpoczęciem wycinania należy nakleić na nią przygotowany materiał. Dzięki temu będzie on odpowiednio unieruchomiony podczas pracy urządzenia. Maty mają różne zastosowania głównie w zależności od mocy pokrywającego je kleju. Nie jest to jednak reguła, o czym zaraz opowiem.

cricut-explore-3-machine-2008338-smart-materials-s-e1667383956835

Maty standardowe

Maty standardowe idealnie sprawdzą się do cięcia papieru, cienkiej tekturki oraz folii. Klej może okazać się za mocny do projektów wykonywanych z delikatnych materiałów jak bibuła czy bardzo cienki papier. Nie utrzyma natomiast wystarczająco mocno tkanin i grubszych materiałów.

maty-cricut-standardowy-klej

W naszym sklepie zakupisz maty w wymiarach 30x30cm, 30x60cm – kompatybilne z ploterami Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3 oraz dedykowane dla plotera Cricut Joy o długości 30,5cm lub 16.5cm.


Maty ze słabym klejem

Do wycinania w bibule, foliach lub cienkich papierach najlepiej sprawdzi się mata pokryta słabym klejem. pozwoli to zachować odpowiedni kształt nawet ażurowych wzorów i zapobiegnie rozrywaniu i rozciąganiu się zdejmowanego z maty, delikatnego projektu.

maty-cricut-slaby-klej

Maty ze słabym klejem dostępne są w naszym sklepie w wymiarach 30x30cm, 30x60cm. Są one odpowiednie dla ploterów Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3. W ofercie znajduje się również mata odpowiednia do plotera Cricut Joy o długości 30,5cm.


Maty z mocnym klejem

Jeśli chcesz wycinać proste kroje z materiałów bez podkładu za pomocą ostrza obrotowego, idealnie sprawdzi się różowa mata z mocnym klejem. Dzięki wykonaniu maty z twardszego tworzywa jest ona odporna na nacisk ostrza i odpowiednio mocno trzyma przyklejone do niej tkaniny.

maty-cricut-do-tkanin

Maty do tkanin kupisz u nas w wymiarach 30x30cm oraz 30x60cm. Mata pasuje do ploterów Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3.


Maty do kartek

Dla osób, które zajmują się głównie wycinaniem kartek okolicznościowych i zaproszeń, mata dedykowana do tego typu pracy będzie świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli korzystasz z gotowych baz kartek. Mata posiada kieszonki, w które należy włożyć tylną połowę kartki, a następnie zamknąć ją tak, by front znajdował się na wierzchu. Dzięki temu ploter wykona cięcie na przedniej stronie. W ten sposób oszczędzasz miejsce na macie i możesz ciąć jednocześnie aż cztery kartki!

maty-cricut-do-kartek

Maty są dostępne w wymiarach kompatybilnych z ploterami Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2, Explore 3, oraz w formacie odpowiednim dla Cricut Joy, z miejscem na jedną kartkę.

Za pomocą maty do kartek można wycinać papier o wymiarach:

  • R10 – 3.5 in x 4.9 in (8.9 cm x 12.4 cm)

  • R20 – 4.25 in x 5.5 in (10.8 cm x 14 cm)

  • R30 – 4.5 in x 6.25 in (11.4 cm x 15.9 cm)

  • R40 – 4.75 in x 6.6 in (12.1 cm x 16.8 cm)

  • S40 – 4.75 in x 4.75 in (12.1 cm x 12.1 cm)

Zobacz jak działa mata do kartek


Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi różnice między poszczególnymi rodzajami mat stały się jasne, a dokonanie odpowiedniego wyboru podczas zakupów nie będzie stanowiło większego problemu. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, nasz zespół z chęcią na nie odpowie i pomoże dobrać odpowiedni sprzęt oraz akcesoria.

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol