Naprasowanka flex krok po kroku
Znasz już folie flex? Jest to medium służące do tworzenia własnych naprasowanek. Wystarczy wyciąć zaprojektowany wzór ręcznie lub za pomocą plotera z folii w wybranym kolorze. Należy pamiętać, by zrobić to w odbiciu lustrzanym! Następnie wystarczy wgrzać projekt w wybraną tkaninę za pomocą żelazka lub dedykowanej prasy termicznej. Brzmi prosto, ale obawiasz się, że w rzeczywistości proces może być bardziej skomplikowany? Udowodnię ci, że tworzenie własnych naprasowanek nie jest trudne.
2/27/2024
Dzisiaj wspólnie stworzymy projekt, wytniemy go za pomocą plotera Silhouette Portrait 3, a następnie wprasujemy go w przygotowaną przeze mnie bluzę za pomocą prasy termicznej Cricut. Mam nadzieję, że zachęci cię to do tworzenia własnych naprasowanek!
Tworzenie wzoru i cięcie
Ponieważ moja naprasowanka będzie wycięta za pomocą plotera, zaprojektuję ją w programie Silhouette Studio w wymiarach odpowiednich dla powierzchni, na której ma się znaleźć. Wybrałam prosty wzór składający się z regularnych kształtów, ale program oferuje znacznie więcej możliwości tworzenia nawet w jego podstawowej wersji. Możesz więc postawić na bardziej skomplikowane projekty. Wzory idealne na naprasowanki możesz również kupić i pobrać z jednej z platform ze wzorami, na przykład polskiej platformy Cutting Space, oferującej wzory w formacie .svg (w przypadku Silhouette Studio format ten współpracuje z Designer i Business Edition – do kupienia w naszym sklepie).
Wzór jest gotowy, a ja przechodzę do zakładki “Wyślij”, gdzie wybiorę odpowiednie ustawienia cięcia. Po umieszczeniu folii w ploterze mogę rozpocząć pracę. Jeśli wzór jest niewielki można wycinać go bezpośrednio z rolki. Jeśli jednak planujesz naprasowankę w większym formacie, warto wykonać cięcie z użyciem maty. Dzięki temu unikniemy rozciągania materiału i powstających w ten sposób nierówności.
Utrwalanie wzoru na tkaninie
Prasę termiczną Cricut umieszczoną na bazie bezpieczeństwa ustawiam na temperaturę odpowiednią dla wybranej przeze mnie folii flex. Wewnątrz bluzy umieszczam matę termiczną, jednak sprawdzi się również zwykła deska do prasowania. W międzyczasie wycięty wzór umieszczam na przygotowanej bluzie i dopasowuję tak, by po naprasowaniu był ustawiony jak to wcześniej zaplanowałam.
Po nagrzaniu prasy do odpowiedniej temperatury przykładam ją równomiernie do wzoru umieszczonego na bluzie podkładem do góry. Dodatkowo zabezpieczam całość papierem do pieczenia, nie jest to jednak niezbędne.
Gotowy wzór
Po upływie ustawionego czasu odkładam prasę na bazę bezpieczeństwa. Podkład folii flex należy zdjąć na gorąco lub po wystygnięciu, w zależności od zaleceń producenta.
I gotowe! W ten sposób można stworzyć dedykowaną odzież, poszewki na poduszki, buty, czapki, torby i wiele innych. To świetny pomysł na prezent.
Jeśli do tej pory cięcie naprasowanek nie było jedną z twoich ulubionych technik tworzenia za pomocą plotera tnącego, być może warto spróbować. Daj się ponieść wyobraźni, a gwarantuję, że efekty końcowe pozytywnie cię zaskoczą!
Podziel się tym wpisem ze znajomymi!
Newsletter
Bądźmy w kontakcie!
Dołącz do newslettera po regularną porcję wspaniałości i 30zł zniżki na swoje pierwsze zamówienie!