32 441 28 83
Wycinarnia
Portrait2 Studio 800

Wektoryzacja w Silhouette Studio

By wycinać za pomocą plotera tnącego potrzebujemy wzorów stworzonych za pomocą grafiki wektorowej. Tego typu prostą grafikę można wykonać w programach do obsługi plotera na przykład Cricut Design Space czy Silhouette Studio. Bardziej skomplikowane wzory można stworzyć w darmowym programie Inkscape lub płatnych typu Adobe Illustrator, Corel DRAW czy Affinity. Co jednak zrobić, jeśli dysponujemy jedynie grafiką rastrową? Jedną z możliwości jest wektoryzacja, o której zaraz opowiem.

2/28/2024

Do wektoryzacji najlepiej nadadzą się proste i kontrastowe grafiki rastrowe. Wystarczy otworzyć grafikę rastrową, na przykład w formacie .png w programie Silhouette Studio. Zależnie od posiadanej wersji programu będziemy mogli skorzystać z większej lub mniejszej liczby dostępnych opcji, o których więcej opowiem w dalszej części artykułu.


Silhouette Studio

Na początek skupimy się na darmowej podstawowej wersji programu dołączonej do plotera.

1-1-1024x545

Po otwarciu grafiki w programie należy kliknąć “Otwórz okno kreślenia” znajdujące się po prawej stronie.

2

Kolejnym krokiem jest zaznaczenie obszaru obrysu. Szarą ramkę dopasowujemy do wielkości grafiki, którą chcemy przekształcić.

3-1

Następnie możemy zaznaczyć obszar, wokół którego mają powstać linie cięcia. Ja wybrałam jednolite wypełnienie, a następnie suwakiem dostosowałam je tak, by wypełnione zostało całe wnętrze kwiatów oraz listków. Następnie wybieram opcję “obrys” klikając ikonę poniżej suwaków.

5-1

Program stworzy wektorowy obrys wokół zaznaczonego obszaru widoczny po przesunięciu grafiki rastrowej na bok. Będzie się on składał z bardzo wielu punktów. W przypadku cięcia ploterem spowoduje to znaczne wydłużenie jego pracy. Dlatego kolejnym krokiem będzie uproszczenie wzoru. Możemy to zrobić klikając ikonę w kształcie litery S.

6

Po uproszczeniu wzoru otrzymamy gotowy do cięcia kształt o liczbie punktów pozwalającej na szybką pracę plotera. Jest to niezwykle przydatna funkcja dzięki której możemy wektoryzować proste grafiki czy napisy, a co więcej otrzymujemy ją w darmowej wersji programu. Co zatem mają nam do zaoferowania rozszerzone wersje?

Silhouette Studio Designer i Business Edition

W przypadku rozszerzonych wersji programu mamy do dyspozycji dwie dodatkowe opcje tworzenia obrysu. Pierwszą z nich jest wyznaczanie kształtów po kolorze.

1-3

Po wybraniu tej opcji klikamy ikonę “Śledź ze względu na kolor”. Następnie klikamy interesujący nas element w wybranym kolorze.

2-2

Po wybraniu danego koloru mamy możliwość wypełnienia jednego elementu, lub wszystkich elementów w zaznaczonym kolorze. W moim przypadku będą to wszystkie zielone listki. Następnie klikam “obrys”.

3-2

Po usunięciu na bok grafiki rastrowej otrzymamy wektorowy obrys wokół zaznaczonych elementów. Jeśli pojawił się on również wokół elementów o zbliżonym odcieniu możemy pozbyć się go za pomocą gumki. W ten sposób otrzymamy obrys wokół kształtów w tym samym kolorze. Wystarczy go uprościć, by nie składał się ze zbyt wielu punktów i gotowe!


Drugą dostępną w rozszerzeniu programu Silhouette Studio opcją jest samodzielne obrysowanie pożądanego kształtu za pomocą śladu magnetycznego. Ta opcja sprawdza się w przypadku linii, które trudno wyznaczyć automatycznie. Można użyć jej jako uzupełnienia dla dwóch poprzednich metod.

11
22

Po zaznaczeniu opcji “ślad magnetyczny” możemy za pomocą suwaka zmienić rozmiar obszaru w jakim narzędzie będzie wyszukiwało miejsca, w którym ma stworzyć linię cięcia. Następnie powoli przesuwamy punkt wzdłuż elementu który chcemy obrysować. Jeśli coś pójdzie nie po naszej myśli możemy skasować linię przytrzymując prawy przycisk myszy i spróbować nakreślić ją od nowa.

33

Po stworzeniu obrysu pozostaje uproszczenie go. Otrzymujemy ręcznie stworzone linie cięcia wokół wybranego obiektu.


Czy wektoryzacja w Silhouette Studio jest przydatna? Zdecydowanie tak. Pozwala na wycięcie elementów takich jak stworzone za pomocą grafiki rastrowej logo i wiele innych. Pozwala to na wykorzystanie projektów, które z początku nie powstały z myślą o cięciu za pomocą plotera. To daje nam wiele nowych możliwości i pozwala na tworzenie ciekawych projektów. Mam nadzieję, że przyda się i Wam!

Zobacz proces wektoryzacji na filmie:

Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol