Funkcja tłoczenia jest dostępna tylko w modelu Silhouette Curio.
Mata tego plotera została pokryta gąbkową miękką powierzchnią, dzięki czemu wytłoczenie wzoru jest możliwe.Producent zapewnia gwarancję tłoczenia w foliach oraz papierach Silhouette specjalnie do tego przeznaczonych. Jak natomiast wygląda ta opcja w przypadku innych materiałów?

Przygotowaliśmy dla Was test kilku rodzajów papieru wraz z sugerowanymi przez nas ustawieniami. Mamy nadzieje, że pomogą one w poznaniu funkcji programu a także możliwości plotera.

 

TŁOCZENIE

tłoczenie Silhouette CurioFunkcje tłoczenia wybieramy z menu po prawej stronie ekranu. Możemy decydować o zapełnieniu kształtu oraz gęstości zapełnienia przy pomocy suwaków. Linie tłoczenia zawsze podświetlają się w programie na kolor niebieski.

tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinieAby efekt tłoczenia był bardziej wyraźny warto dowiedzieć się więcej również o opcji score and emboss. Funkcja ta polega na bardzo delikatnym nadcięciu górnej powierzchni kształtu na papierze (sam obrys), a następnie wytłoczenie pozostałych elementów wzoru. Daje to najbardziej widoczne efekty.

Na zdjęciu widzimy że:
– Pierwsze koło zostanie wytłoczone po obrysie oraz nadcięte po obrysie (czerwona linia).
– Drugie koło zostanie nadcięte po obrysie i w całości wytłoczone w środku (wypełnienie).
– Trzecie koło pozwoli na nadcięcie zewnętrznego obrysu a następnie wytłoczenie paru linii w środku okręgu (opcja przejścia).

Porównanie:

TEST

1. Papier do drukarki ok 80g

tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinieEfekty:

tłoczenie ploter Silhouette Curio tłoczenie ploter Silhouette CurioNaszym zdaniem, efekt jest bardzo widoczny linie są wyraźne i mocno wytłoczone.

2. Papier 180g, miękki

tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinie
tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinieEfekt:
Przód

tłoczenie ploter Silhouette Curio tłoczenie ploter Silhouette Curio

Tył: tłoczenie ploter Silhouette CurioNaszym zdaniem, efekt jest najlepszy z wszystkich testowanych papierów. Tłoczenie jest mocne i wyraźne, zarówno wklęsłe jak i wypukłe. Papier jest wyższej jakości niż poprzedni (papier xero) dzięki czemu tłoczenia ładnie się prezentują.
3. Papier 246g, faktura: ryps

tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinie

Efekt:
tłoczenie ploter Silhouette Curio tłoczenie ploter Silhouette Curio

Naszym zdaniem, efekt jest bardzo delikatny i najbardziej widoczne są nadcięte linie z funkcji score and emboss. Natomiast taki efekt może również być wykorzystywany w niektórych projektach.

4. Papier eko 246g

tłoczenie Silhouette Curio, efekty, opinie

Efekt:tłoczenie ploter Silhouette Curio tłoczenie ploter Silhouette CurioNaszym zdaniem, jak w poprzednim przypadku efekt jest bardzo delikatny i możliwy do uzyskania tylko z opcją score and emboss.

 

Więcej informacji o ploterach znajdziecie również tutaj: