Gdy w domowych ploterach pojawiła się opcja print and cut okazała się rewolucją na rynku. Na czym ona polega i jak z niej korzystać objaśniamy w tym krótkim artykule 

Opcja Print and Cut pozwala na wydrukowanie dowolnej grafiki a następnie wycięcie jej przez ploter, tak więc może wyciąć ją po obrysie lub zastosować równy ustalony przez nas odstęp. Ta opcja jest możliwa dzięki kamerze wbudowanej przy ostrzu tnącym, która z czytuje zaznaczone przez nas linie.

A teraz po kolei…

1. Otwieramy w programie wybraną przez nas grafikę. Ja wybrałam darmowy wzór tygodnia udostępniony przez Silhouette.Print and cut krok po kroku silhouette

2. Następnie wybieramy w prawym górnym rogu opcję registration marks

Z rozwijanej listy poniżej wybieramy TYPE 1 (CAMEO, PORTRAIT), w tym momencie należy pamiętać również o zaznaczeniu orientacji strony, musi być ona zgodna z rzeczywistym układem kartki na macie.

Dzięki tym znacznikom maszynka będzie w stanie określić położenie grafiki.
Print and cut krok po kroku silhouette

3. Zaznaczanie obrysu cięcia tak jak w poprzednich tutorialach (klik) i (klik).
Przypominając: otwieramy zakładkę Trace (mały kwadracik z zielonym kształtem) w prawym górnym rogu ekranu. Wybieramy opcję poniżej >select trace area i zaznaczamy obszar grafiki, który chcemy wyciąć.
Używając suwaka >High Pass Filter staramy się aby cały obszar grafiki został pokryty kolorem żółtym. A następnie używamy opcji>Trace lub trace outer edge.Pozwoli to na zaznaczenie konturu lubwszystkich elementów które chcemy wyciąć.

W taki sposób przygotowana grafika zostanie wycięta dokładnie po konturze.

 

 

3

 

Jeżeli chcemy aby maszynka zostawiła odstęp od konturu musimy zaznaczyć grafikę i wybrać opcję OFFSET. Na poniższym suwaku będziemy mogli regulować odstępy pomiędzy linią cięcia a grafiką.44. Wszystko jest już przygotowane do druku, tak więc naciskamy ikonkę drukarki (send to printer),a już po chwili nasza domowa drukarka rozpocznie drukowanie naszego projektu.Kolejnym, już ostatnim krokiem jest naklejenie wydruku na matę Silhouette, ustawienie ostrza i zatwierdzenie wycinania.

p.s

Przykładem kreatywnego wykorzystania tej opcji są te urocze śpioszki poniżej.
Cały tutorial do nich znajdziecie tu: http://blog.silhouetteamerica.com/2015/05/diy-baby-onesie-free-floral-design

A papier do własnych nadruków na koszulki mamy oczywiście w Wycinarni (klik)

DIYOnesie_1

 

WIĘCEJ TUTORIALI Z SILHOUETTE DESIGN STUDIO:


1. Print and cut- koło raktunkowe

2. Print and cut – pierwsze kroki

3. Kilka porad dla początkujących

4. Jak wyciąć ramkę?

5. Jak wyciąć prosty kształt?

6. Offset – czyli tworzenie warstw