Za pomocą ploterów Cameo oraz Portrait możliwe jest cięcie w materiałach podkładowych bez użycia maty. Zobacz jak zwiększyć swoje pole robocze w programie, aby móc skorzystać z tej funkcji.

Materiały podkładowe

Aby korzystać z opcji cięcia bez maty będziesz potrzebować materiału, który posiada własny podkład. Jest to na przykład folia samoprzylepna (Oracal) lub folia termoaktywna, dzięki której stworzysz naprasowanki na tkaniny (flex lub flock). Materiał należy załadować do plotera podkładem do dołu i wybrać ustawienia, które przetną jedynie górną warstwę folii podkład pozostawiając nienaruszony – posłuży on jako mata do cięcia.

Cięcie bez maty – ustawienia projektu

  1. Otwórz Silhouette Studio.
  2. Wejdź w zakładkę Ustawienia strony (pierwsza ikona w prawym bocznym menu)
  3. W części Mata do cięcia rozwiń listę i wybierz opcję Brak.
Cięcie bez maty ustawienie w programie Silhouette Studio

Dzięki temu ploter będzie wiedział, że nie korzystasz z maty. Na ekranie odpowiednio przesunie się granica cięcia – czerwona linia na macie, poza którą nie należy układać żadnych elementów. Zwróć uwagę na dolny margines – jest on znacznie większy niż w przypadku cięcia z matą. Ploter potrzebuje tego obszaru, aby folia nie wysunęła się spod rolek podczas cięcia, dlatego zawsze umieszczaj w ploterze materiał o długości zgodnej z tą podaną w Ustawieniach strony w części Wysokość.

Długość materiału do cięcia – ustawienia projektu

Długość folii jaką umieszczasz w ploterze możesz określić za pomocą suwaka Wysokość w Ustawieniach strony. Zmierz wymiary folii, której chcesz użyć i odpowiednio dostosuj wartości w programie.

Cięcie bez maty w Silhouette Studio

Niestety za pomocą suwaka można przesunąć Wysokość tylko na 610mm. Jednakże za pomocą Cameo oraz Portrait można wycinać w materiałach do 3m długości. Aby ustawić taką wartość kliknij w pole tekstowe obok suwaka i za pomocą klawiatury wpisz w nie wartość 3000 (3m). Dzięki temu pole robocze powiększy się do podanej długości.

Cięcie bez maty w Silhouette Studio