Witajcie,
To co mam w planach dziś Wam pokazać wydaje mi się być wiedzą podstawową. Myślę jednak, że może przyda się komuś kto dopiero zaczyna współpracę z ploterem, a i starym wyjadaczom przypomni, że posiadane w bibliotece wzory można wykorzystywać na więcej na niż jeden sposób.

Sprawa jest bardzo prosta. Otóż mając w swoich zasobach jakiś wzór niekoniecznie musimy wyciąć go w jego bazowej formie. I nie chodzi tu tylko o wzory składające się z wielu elementów, z których możemy wybrać tylko jeden konkretny do wycięcia.

Tak naprawdę każdy wzór można zmodyfikować tak by odpowiadał naszym potrzebom. Ale po kolei…

Na początek wzory składające się z wielu elementów.

To, że jakiś wzór składa się np. 30 elementów (w moim przypadku szkolna wyprawka – design ID 46727) nie oznacza, że wyciąć musimy je wszystkie.

Jeśli wzór nie jest zgrupowany (czyli nie jest jednym obiektem) elementy, które nie są nam potrzebne możemy najzwyczajniej zaznaczyć i usunąć.

Jeśli wzór jest zgrupowany najpierw po jego wybraniu z menu kontekstowego musimy wybrać rozgrupuj.

Po rozgrupowaniu, gdy już każdy element mamy osobno, elementy nam niepotrzebne zaznaczamy (gdy jest ich wiele klikamy/przeciągamy myszą nad poszczególnymi przytrzymując shift – pozwoli to zaznaczyć ich wiele) i usuwamy delete/backspace (Można też odwrotnie, zaznaczyć tylko to co chcemy zachować, przenieść gdzieś dalej, a zbędne usunąć).

Podobnie proces ma się z wzorami, które w oryginalne stworzone są tak, by stanowić jeden element – w przykładzie ozdobna koperta – design ID 174799.

Ale wcale nie jesteśmy zmuszeni ich tak użyć. Tutaj znowu po rozgrupowaniu wszystkie elementy, z których składał się wzór główny mam dostępne do edycji i mogę je np usunąć tworząc prostą kopertę bez serduszek (lub wymienić serduszka na inny kształt).

Mogę usunąć przerywaną linię zgięcia i dodać zgięcie już po wycięciu przy pomocy bigowania, a mogę wykorzystać tylko samo serduszko usuwając resztę, bo serce z innego projektu nie odpowiada mi kształtem.

Zdarza się też, ze wzór jest nie tyle zgrupowany co stanowi jedną ścieżkę złożoną. Ale takie da się rozdzielić na składowe. Wystarczy z menu kontekstowego wybrać polecenie: wykonaj ścieżkę złożoną.

Po wybraniu tej opcji wzór przestanie stanowić „ramkę z gwiazdek” i pozwoli na wycięcie np tła do gwiazdek w innym kolorze, samych gwiazdek w innym. (design ID 306555)

To co Wam dziś przedstawiłam, to tak naprawdę nic innego jak dzielenie wzorów, ale w moim przypadku zmienia trochę podejście między innymi do kupowania nowych wzorów.

Wiem np że kupując wzór kartki z kotem mogę wykorzystać i bazę do kartki i samego kota w jednym lub osobnych projektach, a z wzoru piętrowego tortu chętnie wykorzystam też załączone kwiaty i liście do projektów niekoniecznie wykorzystujących sam tort.

Mam nadzieję, że i Wam się do czegoś ta wiedza przyda 🙂

Pozdrawiamm

elleth 

nowy banerek