Plotery cieszą się niesłabnącą popularnością. To urządzenia, które precyzyjnie i szybko rysują projekty czy wycinają elementy niezbędne do pracy. Do tych ostatnich zadań są wykorzystywane plotery tnące, wyposażone w ostrza tnące. Są przystosowane do cięcia różnych materiałów, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w pracowniach rękodzielniczych, warsztatach i małych działalnościach. Jaki ploter tnący sprawdzi się w takiej firmie? Sprawdź!

Spis treści

 1. Możliwości i przeznaczenie ploterów tnących
 2. Jaki ploter do firmy – na co zwrócić uwagę
 3. Jakie materiały będą cięte na ploterze?
 4. Jaki będzie format wycinanych elementów?
 5. W jaki sposób będzie obsługiwane urządzenie?
 6. Który ploter wybrać?

Możliwości i przeznaczenie ploterów tnących

Plotery tnące są urządzeniami przeznaczonymi do wycinania kształtów i napisów w materiale bazowym, najczęściej jest to papier lub folia samoprzylepna czy termoaktywna. Projekty przeznaczone do wycinania projektowane są na komputerze w odpowiednim programie graficznym. W praktyce oznacza to, że do pamięci maszyny jest wprowadzany model szablonu czy innego detalu, a następnie urządzenie wycina go na arkuszu papieru czy folii i wycina. Taka automatyzacja ma wiele zalet, gdyż pozwala na ekonomiczne wykorzystanie materiału oraz gwarantuje powtarzalność wycinanych elementów i szybkość ich wykonania.

Zakres zastosowań ploterów jest bardzo szeroki. Wynika to z ogromnego zróżnicowania ich modeli, parametrów technicznych i materiałów, z których da się wycinać różne kształty. Dlatego urządzenia dzielą się na plotery craftowe o zastosowaniu hobbystycznym, są one wykorzystywane także w małych firmach oraz plotery profesjonalne dedykowane do produkcji i precyzyjnego wycinania dużych nakładów projektów. Aby sprzęt tego typu spełniał swoje zadania, musi mieć odpowiednie cechy. Dlatego przez jego zakupem warto wiedzieć, jaki ploter wybrać, aby zaspokajał wszystkie potrzeby firmy.Jaki ploter do firmy – na co zwrócić uwagę?

Aby podjąć decyzję, jaki ploter tnący kupić, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pozwoli to określić oczekiwania i potrzeby, które ma zaspokoić dany sprzęt. W efekcie ploter będzie pracować wydajnie, z wykorzystaniem wszystkich swoich możliwości technicznych oraz bez zbędnych przestojów. Jednocześnie zakres wykonywanych na nim zadań będzie możliwie jak największy, co usprawni pracę firmy, podniesie jakość wyrobów i przyspieszy czas ich wykonania.

Jakie materiały będą cięte na ploterze?

Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze plotera, jest rodzaj materiałów przeznaczonych do cięcia. Poszczególne maszyny są przystosowane do wycinania elementów w podłożach takich jak:

 1. papier do ok 300g,
 2. folie samoprzylepne do naklejek,
 3. papier samoprzylepny do etykiet,
 4. folie termoaktywne flex i flock do naprasowanek,
 5. tekstylia, skóry i filc,
 6. materiały o większej grubości – korek, pianki itp.

Jeśli w firmie wycina się elementy z konkretnego rodzaju materiałów kupując ploter tnący warto przemyśleć które z nich będą wycinane najczęściej, a które epizodycznie lub wcale. Pomoże to w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego urządzenia do Twoich potrzeb.Jaki będzie format wycinanych elementów?

Innym istotnym parametrem jest obszar cięcia. Wskazuje on, jak długie i szerokie materiały mogą być wycinane na danym urządzeniu. W wielu ploterach z półki hobbystycznej i profesjonalnej istnieje możliwość wycinania materiałów podkładowych tj. papiery do etykiet, folie samoprzylepne i folie flex i flock bez konieczności użycia maty – bezpośrednio z rolki. Jeżeli planujesz wycinanie tego typu materiałów warto upewnić się czy wybrany model plotera daje Ci taką możliwość.

W przypadku wycinania papierów i folii do użytku craftowego w tym tworzenia: scrapek, kartek, zaproszeń, naklejek na balony czy dekoracji, warto rozważyć urządzenie Silhouette Portrait 3 o macie formatu a4 i możliwości cięcia naklejek bez maty. W przypadku obróbki elementów o większym formacie, np. 30x30cm lub 30×60 cm, dobrym rozwiązaniem może okazać się model o podobnej funkcjonalności lecz większym polu roboczym taki jak np. Silhouette Cameo 4.W sprzedaży są dostępne także plotery profesjonalne o szerszym formacie cięcia, które można dopasować do konkretnych potrzeb wycinania folii bezpośrednio z rolki. Zastanawiając się, jaki ploter tnący kupić, warto też zwrócić uwagę na formę materiału bazowego – czy będą to arkusze papieru czy raczej folie.

W jaki sposób będzie obsługiwane urządzenie?

Wybór plotera wymaga też określenia sposobu jego obsługi oraz wykorzystywanego oprogramowania. Do ploterów craftowych dołączone jest oprogramowanie producenta pozwalające na jego obsługę. Przed zakupem warto upewnić się jakie są możliwości tego oprogramowania, czy będzie ono wystarczające do naszych potrzeb, jakiego formatu rozszerzenia plików mogę na nim otworzyć oraz czy konieczne będzie wspomaganie się dodatkowo zewnętrznymi programami graficznymi takimi jak: InkscapeCorel Draw czy Adobe Illustrator. Dla wielu użytkowników nie bez znaczenia jest także język obsługi oprogramowania. Zastanawiając się, jaki ploter wybrać, warto też zwrócić uwagę na funkcje takie jak wycinanie wydruków i upewnienie się, jakie jest pole cięcia plotera w takim przypadku.

Który ploter wybrać?

Jeżeli nie masz pewności czy wybrany ploter tnący spełni Twoje oczekiwania, zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z jego obsługą lub wahasz się czy sprawdzi się on do zastosowania w Twojej firmie – skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni model dostosowany do Twoich potrzeb, odpowiemy na wszystkie pytania związane z wyborem odpowiednich akcesoriów oraz obsługą danego modelu.
👉 kontakt@wycinarnia.pl
👉736 766 384