Ploter tnący jest niezastąpiony w pracowniach artystycznych czy projektowych. Korzysta się z niego także w agencjach reklamowych oraz firmach, gdzie na potrzeby produkcji wycina się rozmaite elementy w różnego rodzaju materiałach. Możliwości tego urządzenia są szerokie: od wykonywania wzorów do termotransferu, po tworzenie detali do naszywania, naklejania czy pełniących funkcję etykiet. Aby jego praca przebiegała sprawnie, należy stale dbać o ten sprzęt. Na czym polega konserwacja plotera tnącego?

Właściwe otoczenie miejsca pracy plotera

Precyzja pracy ploterów tnących zależy od wielu czynników, które mogą wpływać na staranność docinania detali. Jednym z nich są warunki panujące w środowisku pracy. Urządzenia tego typu nie lubią zanieczyszczeń. Nawet drobne pyłki czy skrawki materiałów mogą negatywnie wpływać na efekty cięcia. Dlatego miejsce, w którym instaluje się ploter tnący, powinno być czyste i systematycznie odkurzane. Będąc właścicielem zwierząt domowych, warto ograniczyć im dostęp do plotera, co pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych i dostawania się sierści w zakamarki urządzenia.

Ploter tnący – konserwacja i eksploatacja ostrzy

Ostrza są najwrażliwszymi elementami, w które jest wyposażony każdy ploter tnący. Konserwacja tych części jest bardzo ważna. Należy o nie zadbać również na etapie użytkowania.

Mimo wykonania z wyjątkowo twardego materiału, ostrze jest kruche. Przypadkowe upuszczenie czy uderzenie w jego krawędź może je uszkodzić. Nawet mikroskopijne, niewidoczne gołym okiem wyszczerbienie będzie wpływać na jakość cięcia. A zatem zastanawiając się, jak dbać o ploter tnący, przede wszystkim trzeba pomyśleć o ostrzach. Podczas wymiany tego akcesorium należy zwrócić uwagę na:

  • prawidłowe umieszczenie ostrza w oprawce,
  • ustawienie właściwego parametru nacisku.

Trzeba również zadbać o:

  • przechowywanie ostrzy w pojemniku wyłożonym gąbką, a nie luzem,
  • używanie ostrza wyłącznie do materiałów, do których jest on przeznaczony,
  • sprawdzanie paska teflonowego, który zabezpiecza ostrze przed uszkodzeniami podczas cięcia bez maty.

Konserwacja plotera tnącego

Konserwacja plotera tnącego wymaga też okresowego czyszczenia wrażliwych elementów. Usuwanie kurzu i skrawków materiałów jest niezbędne nie tylko ze wszystkich gładkich powierzchni, ale też z czujników, rolek, otworu służącego do przestawiania ostrza i innych zakamarków. Do usunięcia zabrudzeń najlepiej użyć miękkiej szmatki z mikrofibry i detergentu, który usunie resztki kleju i inne zabrudzenia, na przykład Odif DK5. Kurz można wydmuchiwać przy pomocy sprężonego powietrza.

Szczególnie ważne jest zachowanie czystości rolek. Zabrudzone klejem, resztkami papieru czy kurzem, nie będą odpowiednio prowadziły maty. Warto też regularnie odkurzać otwór, który służy do przestawiania ostrza. Jeśli będzie zabrudzony, ostrze nie będzie mogło swobodnie dostosować ustawień do tych, które zostały wprowadzone w programie.

Jeśli intensywnie eksploatuje się ploter tnący, konserwacja powinna też obejmować kontrolę zużycia i częstą wymianę ostrzy, paska teflonowego, gumowych pierścieni prowadnic i innych elementów zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Serwis

Korzystając regularnie z plotera tnącego, nawet mimo stosowania się do zaleceń dotyczących konserwacji, należy serwisować urządzenie by mogło służyć jak najdłużej. W tym celu najlepiej skontaktować się za pośrednictwem wiadomości e-mail lub telefonicznie z serwisem Wycinarnii, gdzie sprzęt zostanie prawidłowo wyczyszczony, a zużyte elementy zostaną wymienione na nowe.

To najlepszy sposób na zapobieganie wszelkiego rodzaju awariom. Serwis oczywiście służy pomocą również w trudnych przypadkach i dokłada starań, by przywrócić sprawność uszkodzonego sprzętu. Mimo to w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, warto dbać o ploter tnący, by nie zawiódł w momencie gdy będzie potrzebny!