Ploter tnący to urządzenie, które idealnie posłuży w pracowni przy tworzeniu oryginalnych kartek okolicznościowych, zaproszeń czy topperów. Spisze się także podczas wycinania pięknych dekoracji sal weselnych, na różnego rodzaju eventy. Będzie także świetną pomocą w pracowniach krawieckich, ponieważ może wyciąć proste kroje z materiałów podkładowych i nie tylko. Jedynym warunkiem do sprostania tym wszystkim wyzwaniom jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria. Dzisiaj chciałabym przyjrzeć się bliżej różnego rodzaju matom do cięcia.

Mata jest niezbędna do cięcia papieru i innych materiałów, które nie posiadają podkładu. Przed rozpoczęciem wycinania należy nakleić na nią przygotowany materiał. Dzięki temu będzie on odpowiednio unieruchomiony podczas pracy urządzenia. Maty mają różne zastosowania głównie w zależności od mocy pokrywającego je kleju. Nie jest to jednak reguła, o czym zaraz opowiem.

Cricut Explore 3

Maty standardowe

Maty standardowe idealnie sprawdzą się do cięcia papieru, cienkiej tekturki oraz folii. Klej może okazać się za mocny do projektów wykonywanych z delikatnych materiałów jak bibuła czy bardzo cienki papier. Nie utrzyma natomiast wystarczająco mocno tkanin i grubszych materiałów.

W naszym sklepie zakupisz maty w wymiarach 30x30cm, 30x60cm – kompatybilne z ploterami Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3 oraz dedykowane dla plotera Cricut Joy o długości 30,5cm lub 16.5cm.

Maty ze słabym klejem

Do wycinania w bibule, foliach lub cienkich papierach najlepiej sprawdzi się mata pokryta słabym klejem. pozwoli to zachować odpowiedni kształt nawet ażurowych wzorów i zapobiegnie rozrywaniu i rozciąganiu się zdejmowanego z maty, delikatnego projektu.

Maty ze słabym klejem dostępne są w naszym sklepie w wymiarach 30x30cm, 30x60cm. Są one odpowiednie dla ploterów Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3. W ofercie znajduje się również mata odpowiednia do plotera Cricut Joy o długości 30,5cm.

Maty z mocnym klejem

Jeśli chcesz wycinać proste kroje z materiałów bez podkładu za pomocą ostrza obrotowego, idealnie sprawdzi się różowa mata z mocnym klejem. Dzięki wykonaniu maty z twardszego tworzywa jest ona odporna na nacisk ostrza i odpowiednio mocno trzyma przyklejone do niej tkaniny.

Maty do tkanin kupisz u nas w wymiarach 30x30cm oraz 30x60cm. Mata pasuje do ploterów Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2 i Explore 3.

Maty do kartek

Dla osób, które zajmują się głównie wycinaniem kartek okolicznościowych i zaproszeń, mata dedykowana do tego typu pracy będzie świetnym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli korzystasz z gotowych baz kartek. Mata posiada kieszonki, w które należy włożyć tylną połowę kartki, a następnie zamknąć ją tak, by front znajdował się na wierzchu. Dzięki temu ploter wykona cięcie na przedniej stronie. W ten sposób oszczędzasz miejsce na macie i możesz ciąć jednocześnie aż cztery kartki!

Maty są dostępne w wymiarach kompatybilnych z ploterami Cricut Maker, Cricut Maker 3, Explore One, Explore Air 1, Explore Air 2, Explore 3, oraz w formacie odpowiednim dla Cricut Joy, z miejscem na jedną kartkę.

Za pomocą maty do kartek można wycinać papier o wymiarach:

R10 – 3.5 in x 4.9 in (8.9 cm x 12.4 cm)

R20 – 4.25 in x 5.5 in (10.8 cm x 14 cm)

R30 – 4.5 in x 6.25 in (11.4 cm x 15.9 cm)

R40 – 4.75 in x 6.6 in (12.1 cm x 16.8 cm)

S40 – 4.75 in x 4.75 in (12.1 cm x 12.1 cm)

Zobacz jak działa mata do kartek


Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi różnice między poszczególnymi rodzajami mat stały się jasne, a dokonanie odpowiedniego wyboru podczas zakupów nie będzie stanowiło większego problemu. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, nasz zespół z chęcią na nie odpowie i pomoże dobrać odpowiedni sprzęt oraz akcesoria.