32 441 28 83
Wycinarnia
maker-3-podajnik-folii-1

Jak działa ploter tnący?

Ploter tnący jest bardzo chętnie wykorzystywanym urządzeniem. Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie w krótkim czasie trzeba wycinać duże ilości niewielkich elementów o jednakowym kształcie. Jak działa takie urządzenie i jakie są jego techniczne możliwości?

3/1/2024

Ploter tnący jest bardzo chętnie wykorzystywanym urządzeniem. Jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie w krótkim czasie trzeba wycinać duże ilości niewielkich elementów o jednakowym kształcie. Jak działa takie urządzenie i jakie są jego techniczne możliwości?

Ploter tnący – co to za urządzenie?

Plotery tnące są to urządzenia służące przede wszystkim do wycinania w różnego rodzaju materiałach.

Plotery mogą wycinać poprzez użycie ostrza lub wiązki lasera. Wyróżniamy wiele grup ploterów tnących, należą do nich min.:

  • plotery craftowe – niewielkie domowe urządzenia wykorzystywane w pracach rękodzielniczych i hobbystycznych,

  • plotery profesjonalne – urządzenia często stosowane w poligrafii i reklamie służące do cięcia wielkoformatowego, cechuje je duża prędkość i precyzja cięcia,

  • plotery drukująco – tnące – plotery o dużym formacie używane w branżach specjalistycznych,

  • plotery solwentowe profesjonalne urządzenia poligraficzne wykorzystywane min.: do tworzenia bilbordów czy reklam

  • plotery stołowe – urządzenia bazujące na płaskim stole, często stosowane do produkcji pudełek czy obróbki papieru i tkanin

  • plotery laserowe – plotery tnące i grawerujące poprzez wiązkę lasera

Plotery zazwyczaj obsługiwane są za pomocą programu graficznego zainstalowanego na komputerze z którym łączą się czy to poprzez odpowiedni kabel, za pośrednictwem wifi czy bluetooth.


Beamo-22-1024x511-1

Aby zgłębić tajemnicę popularności tych maszyn, należy wiedzieć, co robi ploter. Jest to urządzenie wyposażone w specjalną głowicę z końcówką piszącą lub ostrzem tnącym. Zależnie od zastosowanego narzędzia, często może także szkicować wzory na podłożu, wycinać je, grawerować, nadcinać czy złocić.

Ploter – jak działa model tnący?

Aby poznać pełnię możliwości wykorzystania tego urządzenia, warto wiedzieć, czym jest ploter, jak działa takie urządzenie i jakie są jego rodzaje.

Jak działa ploter tnący?
Plotery craftowe oraz profesjonalne mogą wycinać materiały na wylot po umieszczeniu ich na matach ploterowych które przytrzymują materiał nieruchomo podczas procesu cięcia. Często mogą wycinać także materiały podkładowe takie jak arkusze samoprzylepne, folie samoprzylepne, folie termiczne flex i flock bez konieczności użycia maty. Zarówno mata jak i folia jest przesuwana w urządzeniu za pomocą rolek do przodu i do tyłu. Głowica wraz z uchwytem na ostrze przesuwa się po metalowej prowadnicy w prawo i w lewo opuszczając ostrze z odpowiednim naciskiem i wycinając wzór na załadowanym materiale.Zalety i zastosowanie ploterów tnących.

Wiedząc, jak działa ploter tnący, można sobie wyobrazić szeroki zakres jego wykorzystania. Urządzenia tego typu są szczególnie popularne w branży reklamowej oraz przy produkcji galanterii papierniczej. Za ich pomocą można też wycinać szablony, naklejki, etykiety, wizytówki o nietypowych kształtach, elementy do naprasowywania czy termotransferu i wiele innych detali.

Wśród zalet tego urządzenia na pierwsze miejsce wysuwa się możliwość szybkiego wycinania wielu jednakowych elementów w krótkim czasie. Co ważniejsze, ploter tnący sprawdza się też przy projektach jednostkowych. Przy odpowiednich ustawieniach maszyna może wykonywać elementy o różnych wymiarach, z materiałów o różnej grubości, sztywności czy fakturze.


Podziel się tym wpisem ze znajomymi!

Newsletter

Nie chcesz przegapić nowości i promocji?
Zapisz się do naszego newslettera!

Administratorem Twoich danych osobowych jest IMPRESS CREATIVES Sp. z o.o. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji usługi newslettera. Możesz poprosić o dostęp do treści danych osobowych oraz o ich przeniesienie. Jeżeli dane nie są prawidłowe - masz prawo ich sprostowania. Ponadto, możesz żądać usunięcia danych albo ograniczenia ich przetwarzania. Przysługuje Ci prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. Jeżeli uważasz, że Twoje dane są przetwarzane niezgodnie z prawem - możesz wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zapoznaj się z pełną informacją o przetwarzaniu danych klikając tutaj.

Wykonanie: Michał Desol