Witajcie,
Po pierwszych kilkunastu godzinach pracy z najnowszą drukarką 3d – Silhouette Alta, chciała bym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczacymi tego urządzenia.

Silhouette Alta

KILKA SŁÓW WSTĘPU
Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z tego typu sprzętem, kilka razy miałam jednak okazję zobaczyć efekty wydruków z tych maszyn oraz rozmawiać z ich właścicielami. Zazwyczaj efekty niezbyt mi się podobały, brzegi wydrków były nierówne, a właściciele zapewniali mnie że poniżej 10 tysięcy złotych nie ma sensu wogóle kupować tego typu drukarek nawet do niekomercyjnego użytku.
Dodatkowo straszono mnie dodatkowymi kosztami oprogramowania oraz trudną obsługą sprzętu.

Wiele z tych informacji wzięłam sobie do serca i długi czas wzbraniałam się przez tego typu sprzętem, aż do czasu pojawienia się Silhouette Alta.

silhouette alta - drukarka 3d


PROGRAM
Do wprowadzenia Alty do sklepu przekonała mnie po pierwsze cena urządzenia, która jest zbliżona do cen ploterów Silhouette i w graniacach osiągalnych przez poskich rękodzielników, a po drugie dołączone oporgramowanie Silhouette.

Jestem zdecydowana fanką możliwości programu Silhouette Studio, który jest dołączany do ploterów Silhouette, żadna inna marka na której miałam możliwość pracować (Brother, Cricut) nie zapewniła do tej pory klientom programu, który pozwolił by na tak szerokie możliwości projektowe, w możliwie najbardziej przyswajalnej formie dostępnej dla ”przeciętnego Kowalskiego”.

Jeżeli chodzi o Silhouette 3d, wiadomo jest to pierwsza wersja tego typu oprogramowania, a w kolejnych miesiącach i latach z pewnością będzie ewoluowała. Myślę, że z czasem pojawi się szereg nowych opcji czy rozszerzeń – ale na chwilę obecną moim zdaniem jest to przejżysty, łatwy w obsłudze program, dzięki czemu jako zupełny laik w temacie technologi 3d zdecydowanie nie czułam się zagubiona po jego otwarciu;) Silhouette Alta - drukarka 3d

* Program Silhouette 3d przed zakupem urzadzenia możecie sprzawdzić pobierając go ze strony producenta: link

 


WYRDUK
W opcjach programu mamy do wyboru trzy rodzaje jakości wydruku: szkic, standardową oraz dobrą. Podobnie jak w przypadku zwykłej drukarki, szkic to słaba jakość wykorzystywana wtedy gdy chcemy tylko sprawdzić projekt, jakość stanadardową określila bym jako ”do własnego użytku”, oraz jakość nawyższa – zużywa ona trochę więcej filamentu, trwa dłużej ale w końcowym wydruku jest to najładniejsza i najbardziej gładka opcja.

Poniżej porówanie opcji wydruku standardowej oraz dobrej, jak widzicie przed rozpoczęciem drukowania program dokładnie pokazuje nam ile filamentu będzie konieczne na jego wydrukowanie oraz ile czasu to zajmie.

Silhouette Alta - drukarka 3d Silhouette Alta - drukarka 3d

Jeżeli o czasie mowa, warto pamiętać, że wydruk przedniotów różni się od druku standardowego czy pracy plotera. Wydruk przedmiotów trwa dośc długo i musi trwać bo tak działa ta technologia, warstwy muszą zostać położone po kolei, a filament na nich zaschnąć. Tak więc, wydrukowanie nawet małego przedmiotu w najwyższej jakości może trwać nawet kilka godzin.

Do tej pory korzystałam tylko z tych ”standardowch” opcji wydruku i zdecydowanie wystarczały one do moich potrzeb, natomiast program daje również szerkie możliwści samodzielnego edytowania ustawień, i wierzcie mi jest tego naprawdę bardzo dużo.

*Sporo wskazówek i przydatnych inforacji dotyczących ustawień jaki i samej obsługi zawarto w instrukcji/poradniku. Wszystkie materiały postaraliśmy się przetłumaczyć na język polski więc nie powinno być problemu z ich zrozumieniem;)


WZORY
Projekty możemy tworzyć samodzielnie, kupować w sklepie porducenta, przerabiać z plików 2d, tworzyć napisy i toppery z czcionek zainstalowanych na komputerze.
Dla mnie jednak największym odryciem jak do tej pory była strona: https://www.thingiverse.com/  na której znajdziecie tysiące wzorów do darmowego pobrania, a wiele z nich na licencji do komercyjnego użytku. Wow, sędziłam kilka godzin wpisujc w tamtejszą wyszkiwarkę coraz to nowsze hasła i odnajdują przedmioty o kórych nawet mi się nie śniło że mogę wykonać je samodzielnie…


JAKOŚĆ
Poniżej kilka zdjęć z pierwszych wydruków, jakość wydruku ustawiona była na najwyższą ale nie edytowałam samodzielnie żadnych parametrów.
Lepsze efekty napewno można osiągnąć testując ustawienia samodzielnie. Projektów nie szlfiowałam, są poprostu wyjęte z drukarki bez żadnej obróbki.

Każdy wydruk można delikatnie zeszlifować papierem ściernym aby pozbyć się ewentualnych nierówności, czy odstajacych nitek. Projekty można nastepnie pomalować farbą akrylową aby uzyskać jeszcze lepsze ekfety wizualne.

lewa i prawa strona

lewa i prawa strona


ZASTOSOWANIE
Jest to sprzęt hobbystyczny i widzę jego szerokie zastosowanie w wielu pracowniach rękodzielniczych:
Scrapbooking:
Elementy do kartek,  scrapki – zużycie filamnetu na scrapki będzie znikome, a możemy stowrzyć trwały wzór np. o grubości tekturki w pełni sprersonalizowany pod klienta. Elementy do boxów, albumów czy pudełek.

https://www.thingiverse.com/thing:1612003
https://www.thingiverse.com/thing:1612003
Silhouette Alta - drukarka 3d
https://www.thingiverse.com/thing:1039106
https://www.thingiverse.com/thing:37678

– Wesela, przyjęcia, dekoracje:
stworzymy persnoalizowane uchyty na winietki, dekoracje stołu, toppery do muffinek czy ciast, drobne prezenty dla gości, literki na stół.

https://www.thingiverse.com/thing:281050
https://www.thingiverse.com/thing:2099230
https://www.thingiverse.com/thing:1062959
https://www.thingiverse.com/thing:1062959

Branding
gadżety reklamowe, podziękowania dla klientów, prezenty.

https://www.thingiverse.com/thing:739573
https://www.thingiverse.com/thing:2728552

Modelarstwo / gry
Tworzenie protorypów figurek go gier, plansz, kostek do gry.

https://www.thingiverse.com/thing:1019441
https://www.thingiverse.com/thing:1278865

Biżuteria
pierścionki, charmsy, brasnoletki, zawieszki, kolczyki.

https://www.thingiverse.com/thing:2303927

Ciasteczka i słodycze

https://www.thingiverse.com/thing:1943731
https://www.thingiverse.com/thing:512766
https://www.thingiverse.com/thing:1411956
https://www.thingiverse.com/thing:723392

To tylko kilka z moich pomysłów, a zastostowanie jak zwykle ogranicza nasza wyobraźnia.

Jeżeli macie jakieś pytania – piszcie śmiało w komentarzach!

Silhouette Alta – znajdziecie tuatj: klik
Silhouette Alta - drukarka 3d

INNE NASZE TUTORIALE: