Ploter laserowy CO2 xTool P2 to nowość w naszej ofercie i chociaż już wcześniej mogliście kupić w naszym sklepie urządzenia laserowe CO2, model P2 również zasługuje na uwagę, a to za sprawą licznych zalet tego plotera.

Decyzja o zakupie pierwszego plotera laserowego często poprzedzona jest wieloma godzinami analiz poszczególnych modeli. Nic dziwnego, gdyż tego typu urządzenie jest odrobinę bardziej wymagające od ploterów nożowych zarówno pod względem obsługi, zachowania zasad bezpieczeństwa czy organizacji miejsca pracy. Nie da się również ukryć, że bardzo często jest to spora inwestycja. W związku z tym ważny jest dobór maszyny, która spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie nie będzie zbyt trudna w obsłudze i nie zrujnuje naszego budżetu. Czy model xTool P2 spełni wyżej wymienione warunki i sprawdzi się jako pierwszy ploter laserowy?

Ploter laserowy xTool P2

Podstawowe parametry plotera xTool P2

Pole robocze xTool P2

xTool P2 to urządzenie oferujące spore pole robocze o wielkości 660 x 355 mm. Daje to obszar pracy o wymiarach 600 x 308 mm. To pozwala na tworzenie sporych projektów, przekłada się jednak na rozmiar samego plotera, wynoszący 1000 x 639 x 268 mm. Należy pamiętać o tym podczas planowania stanowiska dla maszyny w pracowni.

RA2 PRO xTool P2 Inspiracje

Ploter oferuje cięcie i grawerowanie za pomocą lasera CO2 o mocy 55W. W połączeniu z prędkością do nawet 600mm/s, daje to świetną wydajność i pozwala szybko i sprawnie tworzyć nawet obszerne projekty.


Konstrukcja plotera umożliwia dołączenie dedykowanego podwyższenia (do kupienia osobno), które dodatkowo powiększy przestrzeń roboczą i pozwoli na grawerowanie większych przedmiotów, takich jak walizki czy pudła. Z podwyższeniem można korzystać również z modułu obrotowego RA2 PRO (do kupienia osobno). Należy jednak pamiętać, że otwieranie obudowy plotera laserowego może zwiększyć ryzyko wydostawania się promieniowania i spalin. Należy więc postępować zgodnie z instrukcją obsługi i zachować wyjątkową ostrożność podczas pracy na tak zmodyfikowanym sprzęcie.

Akcesoria

Producent oferuje do modelu P2 ciekawe akcesoria, które dodatkowo rozszerzą jego możliwości. O podwyższeniu wspomniałam już wyżej. Warto jednak dodać, że wysokość przestrzeni roboczej z użyciem podwyższenia wzrasta z 72 na 215mm! O możliwości korzystania z modułu obrotowego RA2 PRO również już wspomniałam, jest to jednak wyjątkowo wszechstronne akcesorium, o którym chciałabym opowiedzieć nieco więcej.

Moduł obrotowy RA2 xTool M1


Moduł obrotowy xTool RA2 PRO to pierwsze na rynku akcesorium 4w1. Oznacza to, że w zestawie otrzymasz komponenty niezbędne do grawerowania przedmiotów o nieregularnych, walcowatych i sferycznych kształtach, a także obręczy wliczając w to również pierścionki.

Uchwyt modułu obrotowego do kubków

Uchwyt do kubków i przedmiotów o nieregularnych kształtach został zaprojektowany tak, by możliwe było grawerowanie naczyń z uchem, oraz wielościanów.

Uchwyt modułu obrotowego z rolkami

Rolki oraz podstawka poziomująca dają możliwość grawerowania naczyń o cienkich ściankach i nieregularnym kształcie, takich jak kieliszki do wina czy szampana.

Uchwyt modułu obrotowego do kuli

Marzysz o personalizowanych, oryginalnych bombkach choinkowych? Wystarczy, że użyjesz odpowiedniego uchwytu i możesz wykonać je samodzielnie. Możesz w ten sposób grawerować wiele innych przedmiotów o sferycznym kształcie jak ozdobne, drewniane kule, elementy breloków czy dekoracje świąteczne.

Uchwyt modułu obrotowego do pierścionków

Grawerowanie biżuterii takiej jak pierścionki czy bransolety w kształcie obręczy również jest możliwe z wykorzystaniem modułu obrotowego. Należy jedynie pamiętać, że ploter CO2 może grawerować na powlekanym metalu, anodowanym aluminium i anodowanej stali tytanowej. W przypadku stali nierdzewnej niezbędne będzie spryskanie jej specjalnym preparatem.

Lista materiałów do cięcia i grawerowania

Ploter poradzi sobie z cięciem w twardych i grubych materiałach jak drewno, skóra czy gruby papier. Szczególnie często otrzymujemy pytania o możliwość cięcia akrylu i sklejki. Ploter xTool P2 poradzi sobie z tego typu zadaniami i wykona precyzyjne cięcie w sklejce lipowej, sosnowej lub orzechowej o grubości do 12mm. W przypadku akrylu grubość materiału, który ploter wytnie, to również około 12mm. Pozwala to na tworzenie wyjątkowych projektów takich jak pudełka, rzeźby 3D czy odporne na uszkodzenia toppery. Grawerować natomiast możesz na sklejce, akrylu, papierze, skórze, kamieniu, metalu, szkle, piance EVA lub nawet filcu. Pełną listę materiałów do grawerowania i cięcia za pomocą xTool P2 znajdziesz na stronie producenta TUTAJ, zaznaczając odpowiedni model plotera.

Intuicyjne oprogramowanie xTool Creative Space

Oprogramowanie dołączone do plotera jest wyjątkowo intuicyjne. We współpracy z dwoma kamerami – panoramiczną oraz powiększającą, pozwala w czasie rzeczywistym umieszczać na danym materiale zaprojektowane wzory i planować ich ustawienie. Możliwe jest grawerowanie na wielu przedmiotach równocześnie dzięki inteligentnemu dopasowaniu wzorów do ich powierzchni. Ponadto w programie możesz samodzielnie modyfikować i projektować wzory, a w bibliotece otrzymasz darmowe pliki do wykorzystania.

Oprogramowanie xTool M1

Przyjazny nawet początkującemu użytkownikowi program jest niezwykle istotny, a możliwość modyfikowania i projektowania wzorów pozwala na tworzenie nawet najbardziej oryginalnych realizacji.

Bezpieczeństwo podczas pracy

Plotery laserowe wymagają zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę możliwość wydobywania się z wnętrza plotera szkodliwego promieniowania laserowego oraz powstałych podczas pracy spalin. W związku z tym ploter powinien być szczelnie zamknięty podczas pracy i nie wolno używać go, gdy jakikolwiek jego element jest uszkodzony. Spaliny należy odprowadzać za pomocą znajdującej się w zestawie rury do osobnego ciągu wentylacyjnego lub bezpośrednio na zewnątrz budynku.

Filtr xTool M1

Jeśli nie możesz wyprowadzać spalin na zewnątrz pomieszczenia, musisz zakupić filtr producenta dostępny w naszym sklepie. Został on wyposażony we wkład, który należy regularnie wymieniać.


Nie należy pozostawiać plotera bez nadzoru podczas pracy, a jego otoczenie powinno znajdować się z dala od łatwopalnych materiałów. Należy również zaopatrzyć się w gaśnicę i przechowywać ją w pobliżu miejsca pracy.

Zestaw przeciwpożarowy xTool

Jeśli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa podczas cięcia laserem, możesz skorzystać z oferty producenta i zakupić Zestaw Przeciwpożarowy, który dzięki czujnikom wykryje otwarty płomień, odetnie maszynę od zasilania, poinformuje o tym za pomocą alarmu, a następnie ugasi pożar.

Dostępność materiałów pomocniczych

Producent dołożył wszelkich starań by dołączone do urządzeń instrukcje obsługi były jak najbardziej czytelne dla użytkownika. My natomiast przetłumaczyliśmy je dla Was na język polski, co dodatkowo ułatwi rozpoczęcie pracy. Wspomniana wcześniej lista materiałów do cięcia i grawerowania wraz z ustawieniami również jest bardzo przydatna. Dysponując materiałem zawartym w spisie lub o podobnych parametrach, wystarczy lekko zmodyfikować ustawienia w celu uzyskania oczekiwanych efektów. Jest to rozwiązanie łatwiejsze i szybsze niż poszukiwanie odpowiednich ustawień na własną rękę. Pozwala również zaoszczędzić materiał potrzebny do wykonywania testów. Pomocne materiały można z łatwością odszukać także na ogólnodostępnych platformach, a dotyczą one zarówno montażu urządzenia i akcesoriów jak samego użytkowania plotera. To wszystko sprawia, że ploter laserowy CO2 xTool P2 jest dobrym wyborem zarówno dla osób bardziej doświadczonych jak i początkujących w cięciu za pomocą wiązki lasera.