Szukasz małego plotera na start, wpisujesz to w wyszukiwarkę i trafiasz na dwa najmniejsze modele na rynku: Cricut Joy i Silhouette Portrait 3.

Pojawia się pytanie: Czym się różnią? Który wybrać? Co mogę z nim zrobić?

Zaraz opowiem Ci o 5 różnicach pomiędzy nimi!

1. FORMAT

Pierwszą jest format cięcia plotera. Cricut Joy ma dostępne maty wielkości

11.4×16.5 cm i 11.4×30.5cm.  Może też wycinać materiały podkładowe takie jak folie samoprzylepne, papier do etykiet i naklejek czy folie flex do naprasowanek bez maty.

W przypadku tego rodzaju pojedynczy kształt może mieć do 120cm długości a powielone kształty do 600cm.

Natomiast ploter Silhouette Portrait 3 ma matę wielkości: 20,3 cm x 30,4 cm co pozwala zmieścić na niej stronę a4. W tym modelu materiały podkładowe takie jak folie samoprzylepne i folie do naprasowanek możemy wycinać bezpośrednio z rolki do długości 3m.

2. PROGRAM OBSŁUGI


Oba plotery możemy obsługiwać z urządzeń mobilnych poprzez aplikacje, oraz przez program na komputerze.

 Cricut Joy jest obsługiwany przez Cricut Design Space. Program pozwala na projektowanie prostych kształtów i napisów ze wszystkich czcionek zainstalowanych na komputerze. Można w nim otwierać gotowe kupione wzory lub zaprojektowane w zewnętrznych programach typu Corel Draw czy Adobe Illustrator w formacie svg.

Aplikacja mobilna Circut pozwala na otwieranie zapisanych w programie projektów i plikow svg. Proponuje na także korzystanie z szerokiej bazy wzorów oraz przydatnych generatorów. Głównie dostosowana jest pod klientów opłacających subskrypcję Cricut Access, chociaż znajdziemy tam także darmowe wzory.

W Silhouette Portrait program jest polskojęzyczny i daje dużo większe możliwości projektowe. Dzięki czemu samodzielnie jesteśmy w stanie stworzyć tam bardziej zaawansowane projekty bez konieczności posiłkowania się programami zewnętrznymi. Program ma także możliwość tworzenia napisów ze wszystkich pobranych na komputer czcionek. 

Jeżeli zależy nam na otwieraniu plików svg. konieczne jest jednorazowe dokupienie rozszerzenia do programu lub wtyczki Silhouette Connect. Pozwala ona na wysyłanie projektów bezpośrednio z Corela czy Ilustratora do plotera.

Aplikacja Silhouette Go pozwala na otwieranie plików zapisanych w bibliotece programu, otwieranie plików svg, powtarzanie ostatniego zadania oraz edycję ustawień cięcia.  

3. AKCESORIA

Do plotera Cricut Joy możemy dokupić akcesoria takie jak mazaki którymi na szkicujemy wzory oraz narzędzie do złoceń.

W przypadku Silhouette Portrait również możemy korzystać z mazaków, narzędzi do złoceń, a także narzędzia do graweru, ostrza kraft blade do cięcia grubszych materiałów, maty pixscan do cięcia grafik oraz zestawów kreatywnych WeR.

4. FUNKCJE

Ploter Cricut Joy dedykowany jest przede wszystkim do wycinania w papierach i foliach. Na urządzeniu możemy również szkicować mazakami oraz złocić.

Silhouette Portrait 3 dodatkowo ma możliwość cięcia wycinania i wydruków dzięki systemowi znaczników (opcja print and cut), a także korzystania z maty pixscan. Pozwala ona na wycinanie grafik których nie drukowaliśmy samodzielnie. Np elementów z papierów scrapowych.

5. KULTURA PRACY

Oba plotery mają podobne zastosowania, sprawdzą się w użytku hobbystycznym, domowym i mogą być wykorzystywane w małych firmach. Moim subiektywnym zdaniem kultura pracy obu urządzeń różni się między sobą.


Ploter Cricut Joy stara się wyręczyć użytkownika na każdym kroku i przeprowadza go przez proces projektu i cięcia prowadząc za rękę. Bazuje przede wszystkim na materiałach smart marki Cricut do których posiada dostosowaną bazę ustawień. Idealnie sprawdza się do pracy z gotowymi szybkimi do wycięcia projektami. Ten ploter jest świetnym rozwiązaniem dla hobbystów, którzy chcą rozpocząć działanie już od pierwszego kontaktu z ploterem i będą skupiali się na szybkich dedykowanych rozwiązaniach.

Ploter Portrait 3 daje większe możliwości projektowe, dlatego też trzeba poświęcić mu trochę więcej czasu aby opanować wszystkie jego opcje. Pozwala użytkownikowi na większą swobodę działania, ale też wymaga od niego edycji ustawień i dostosowania ich do swoich potrzeb.  Ten ploter znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w pracowniach hobbystycznych ale również małych firmach poszukujących niezależności i wychodzących naprzeciw potrzebom klientów w zakresie personalizacji produktów.

Mam nadzieję, że materiał pomoże Ci w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego plotera do Twojego domu czy firmy. Jeżeli nadal masz wątpliwości – zadzwoń do nas (514 132 644) chętnie pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie!