Po długo oczekiwanej premierze dziś nareszcie możemy przedstawić Wam najnowszy ploter marki Silhouette – Cameo 4 PRO! Czym różni się od podstawowej wersji? Jakie daje możliwości i w jakich branżach sprawdzi się najlepiej? Zobaczcie sami!

Możliwości Cameo 4 PRO

Najnowszy model producenta Silhouette jest również największym ploterem w historii tej firmy. Urządzenie to posiada pole robocze o szerokości aż 60cm i długości do 18.3 m i zastępuje na rynku popularny model Graphtec CE lite. Ploter Silhouette Cameo 4 PRO stanowczo nie jest już ploterem typowo hobbystycznym, lecz dedykowanym pod profesjonalne wykorzystanie we własnej działalności lub firmie.

funkcje silhouette cameo 4 pro

Pole robocze

Pole robocze plotera to nic innego jak maksymalna wielkość materiału na jakiej może on wycinać. Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli Cameo możliwe jest cięcie materiałów z matą oraz bez niej.

Cięcie z matą

Na macie należy wycinać wszystkie materiały nie posiadające podkładu takie jak na przykład papier lub tkaniny. Do plotera dołączona jest mata o wymiarach 61cm x 61cm. Z ploterem można również korzystać z mniejszych mat tego producenta – na przykład maty PixScan.

Ciecie bez maty

Jednym z głównych zastosowań Cameo 4 PRO jest cięcie folii samoprzylepnych lub do naprasowanek na koszulki – flex i flock. Takie materiały można wycinać bez użycia maty – wprost z rolki na maksymalnej powierzchni aż 60cm x 18.3m!

Ploter posiada regulowane rolki dzięki czemu można umieścić w nim folie o szerokościach:

  • Letter (19,8-22,2cm)/A4
  • 12” (28,1-30,5cm)/A3
  • 13” (31,9-34,3cm)
  • 15” (35,9-38,2cm)
  • 20” (49,6-52,0cm)
  • 24” (59,8-62,1cm)

Silhouette Cameo 4 Pro i cięcie folii

Poza dużym obszarem cięcia bez maty Cameo 4 Pro posiada również inne udogodnienia w czasie cięcia folii. Jednym z nich jest wbudowany odcinak, dzięki któremu można odciąć wzór od rolki folii. Drugi z nich to dołączany do plotera podajnik do folii ułatwiający cięcie bezpośrednio z rolki.

możliwości cameo 4 pro

Narzędzia

Kompatybilne z ploterem narzędzia znacznie wpływają na jego możliwości. Zobacz, jakich akcesoriów możesz używać w tym ploterze oraz jakie możliwości one dają.

Ostrze automatyczne

Do plotera dołączone jest ostrze automatyczne umożliwiające wycinanie w materiałach takich jak: papier do ok 300-320g, folia (samoprzylepna, flex, flock) czy papier do etykiet. Dzięki temu Silhouette Cameo 4 PRO sprawdzi się świetnie w każdej pracowni kreatywnej czy sprapbookingowej. Duży format plotera umożliwi przyspieszenie pracy, tworzenie pudełek jak i trójwymiarowych rzeźb z papieru. Natomiast cięcie folii doskonale sprawdzi się w firmach tworzących naprasowanki, naklejki na ściany lub balony.

Punch tool

Akcesorium doskonałe również dla wszystkich osób pracujących z folią – szczególnie w przypadku szczegółowych projektów. Punch tool tworzy niewielkie dziurki ułatwiające zdejmowanie niepotrzebnych części wzoru (tzw. weeding).

Ostrze obrotowe

Producent i w tym modelu nie zawiódł nas jego wszechstronnością. Urządzenie to kompatybilne jest również z ostrzem obrotowym służącym do cięcia cienkich tkanin, filcu, czy delikatnej bibuły. Dzięki temu ploter sprawdzi się również w pracowniach krawieckich, a duży format maty na pewno pozwoli na stworzenie wielu niesamowitych prac.

funkcje cameo 4 pro

3mm Kraft Blade

Z Cameo 4 PRO również będzie można wycinać w miekkich materiałach do 3mm grubości, takich jak foamiran, czy pianka kreatywna. Możliwe jest stworzenie dzięki temu wielu ciekawych dodatków do domu jak i materiałów dydaktycznych dla dzieci.

Mazaki

Ploter może nie tylko wycinać, ale także szkicować. Z urządzeniem można użyć oryginalnych mazaków Silhouette lub za pomocą uchwytu na mazaki umieścić w nim dowolny pisak. Efekt szkicu znajdzie swoje zastosowanie w wielu pracach scrapbookingowych.


Oprogramowanie

Dedykowanym programem do obsługi Cameo 4 PRO jest rozbudowany polskojęzyczny program graficzny Silhouette Studio dołączony do zestawu z urządzeniem. Umożliwia on projektowanie własnych wzorów i ich personalizację.

Jednakże posiadacze programów CorelDraw oraz Adobe Illustrator nie muszą uczyć się obsługi nowego programu – dzięki wtyczce Silhouette Connect możliwa jest obsługa plotera wprost z tych programów.