Hej, hej,
Na dzisiaj przygotowałam bardzo prosty projekt, pokazujący jedno z zastosowań mazaków do Silhouette. Jest to narzędzie, które przedstawione mi zostało stosunkowo niedawno, ale szybko stało się jednym z najczęściej używanych (zaraz po macie pixscan).

Do czego więc ostatnio używam mazaków? Może wyda Wam się to banalne, ale do wypisywania życzeń wewnątrz kartek. Zapytacie pewnie czemu nie wykorzystam drukarki? Głównie dlatego, że ostatnio drukarka odmówiła posłuszeństwa, ale nie jest to jedyny powód. Wykorzystanie Silhouette do pisania daje możliwość idealnego dopasowania napisów do kształtu kartki, co w przypadku projektów o nietypowych kształtach jest nieocenione.
Mój projekt to wzór z biblioteki Silhouette: https://www.silhouettedesignstore.com/view-shape/8696. Z tego samego miejsca wykorzystałam też czcionkę do pisania: https://www.silhouettedesignstore.com/view-shape/74332.
Wnętrze mojej kartki ma kształt trapezu – do niego dopasowuje w programie tekst życzeń. Silhouette w bardzo prosty sposób pozwala ustawić oba kształty tak, by życzenie wypadły na środku panelu – wystarczy zaznaczyć oba kształty i wybrać opcję Align Center.

ploter silhouette cameoploter silhouette cameoTeraz pora na pisanie i wycinanie. Standardowo używam w tym celu maty pixscan i skrawków papieru (tak jak pokazywałam w poprzednim poście).

ploter silhouette cameo
Pierwszy etap to samo pisanie – żeby program widział tylko sam napis, a pominął pozostałe kształty (wytniemy je w kolejnym etapie) zaznaczam wszystkie elementy i z ustawień wycinania wybieram opcję No Cut.

ploter silhouette cameoPotem zaznaczam sam napis i wybieram Cut.

ploter silhouette cameoDalej wybieram ustawienia dla mazaków (Silhouette Sketch Pen) i wysyłam wzór do Silhouette.

ploter silhouette cameoGdy napis już mamy sytuacje musimy odwrócić (bez zmiany załadowanej maty) – czyli zaznaczamy wszystkie kształty które chcemy wyciąć (wszystko minus napis), wybieramy opcję Cut i ustawienia odpowiednie do wycinanego materiału. Wysyłamy do Silhouette.

Na koniec powinniśmy otrzymać grupę wyciętych elementów wraz z perfekcyjnie umieszczonymi na jednym z paneli życzeniami (czcionka, której użyłam nie posiada polskich znaków – kreseczki i kropeczki dodałam więc ręcznie).

Pewnie gdyby się uprzeć można by ten efekt osiągnąć używając drukarki, ale oznacza to po pierwsze konieczność użycia dwóch sprzętów (Silhouette i drukarka) jak i większych kawałków papieru, a ja lubię wykorzystywać skrapki;)

ploter silhouette cameoPo wycieniowaniu tuszami, dodaniu stempla z teksturą drewna (Agateria) i złożeniu otrzymujemy taką oto kartkę:

ploter silhouette cameo ploter silhouette cameo ploter silhouette cameo(Uprzedzając komentarze – wiem, że życzenia na kartce kończą się frazą „składają” a podpisała się tylko jedna osoba. To stan chwilowy, druga podpisała się gdy było już za ciemno na fotografowanie;))

Pozdrawiam,
elleth
elleth


INNE NASZE TUTORIALE: